Za zpronevěru 9,6 milionu korun z Národního zemědělského muzea si má falešný ekonom a uprchlý vězeň Vladimír Prokop odpykat 11 let ve vězení. Nepravomocně o tom rozhodl pražský městský soud, který na návrh státní zástupkyně využil možnosti mimořádného zvýšení horní hranice trestní sazby. Muž byl v minulosti opakovaně trestán za podvody a zpronevěry.

"Důkazní situace je vůči obžalovanému téměř zdrcující. Nepochybujeme o tom, že to byl předem promyšlený podvodný plán," uvedl k vyvedení peněz z muzea předseda senátu Stanislav Králík.

Třiačtyřicetiletý Prokop se k činu přiznal policistům. Peníze prý potřeboval na to, aby splatil své a matčiny půjčky. V muzeu se nechal zaměstnat na pozici hlavního ekonoma pod cizí identitou a se zfalšovaným vysokoškolským diplomem. V té době byl navíc už půl roku na útěku z výkonu trestu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V instituci začal Prokop pracovat v lednu 2014. Plán mu podle obžaloby zkomplikovala skutečnost, že pravý majitel ukradených dokladů, kterými se Prokop prokazoval, byl zadlužený. Prokop to netušil a zaskočilo ho, když na něj do práce znenadání přišlo několik desítek oznámení o exekuci. Ředitelka s ním kvůli tomu sepsala dohodu o ukončení pracovního poměru, poté ale odjela na dovolenou a Prokop začal rychle jednat.

Prokop byl v minulosti odsouzen mimo jiné za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické. V církvi rovněž pracoval jako vedoucí ekonomického oddělení a připravil ji o příspěvky od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé bankovky našli policisté u něj doma v igelitových taškách. I v kauze muzea se většinu zpronevěřených peněz - celkem 8,4 milionu korun - podařilo zajistit a instituci vrátit.