Současná právní úprava umožňuje použití elektronických náramků pouze u odsouzených k trestu domácího vězení a u osob podmíněně propuštěných s povinností zdržovat se doma. Díky změně trestního zákoníku by se ale v budoucnu mohly využívat také v některých případech u obviněných namísto vzetí do vazby .

„Mají-li soudy jistotu, že obviněný bude pod účinným dohledem i mimo vězeňskou budovu, je častěji nařizováno trestní stíhání na svobodě. Stát ušetří náklady spojené s držením obviněných za mřížemi a zároveň podpoří jejich resocializaci a prevenci proti recidivě tím, že se obvinění nedostanou do kontaktu s vězeňským prostředím, zůstanou v kontaktu s rodinou, přáteli, nepřijdou o práci apod.,“řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Podle schváleného návrhu by mělo jít o případy, kdy je obviněný ponechán na svobodě nebo propuštěn z vazby na základě záruky důvěryhodné osoby či zájmového sdružení, stanoveného dohledu probačního úředníka, písemného slibu obviněného nebo vydání předběžného opatření.

Změnu zákona nyní musí schválit parlament. Podle plánu se počítá s účinností k 1. březnu příštího roku a následně by náramky u obviněných měly být uvedeny do praxe.

„Předpokládáme, že dodavatel elektronického kontrolního systému pro trestní justici bude vybrán nejpozději do konce letošního roku. Pokud v rámci zadávacího řízení nedojde k nějakým výrazným komplikacím, systém by měl naplno začít fungovat v průběhu příštího roku,“ řekl Pelikán.

Související