Irsko, katolická země, která regulovala prodej kondomů, zakazovala rozvody a kde byl do roku 1993 trestný sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví, se jako první na světě v referendu jednoznačně vyslovila pro manželství homosexuálů. Porážku uznal i dublinský arcibiskup Diarmuid Martin. Církev by se prý měla zamyslet nad tím, co přesně předává dál, když většina lidí, která volila ano, je produktem 12 let strávených v katolických školách. V Česku, které je třetí světovou velmocí v počtu ateistů, mohou dva jedinci stejného pohlaví uzavřít pouze registrované partnerství. I to v roce 2006 prošlo až přes veto tehdejšího prezidenta Klause. O manželství se všemi právy a povinnostmi mohou pořád jenom snít.

null

null

null

null

null

null

null

null

null

null

Foto: AP

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru