Poslední opera Leoše Janáčka Z mrtvého domu, vycházející z Dostojevského vězeňských "zápisků", je setkáním dvou přecitlivělých duší. Ta Dostojevského provádí psychologickou analýzu vězňů, která si nezadá s vhledy doktora Freuda; ta Janáčkova nalézá emoce, jež se hudbou nejen umocňují, ale také pročišťují do podoby živých esencí.

V Janáčkově opeře si skladatel se spisovatelem rozumějí, protože oba hledají onu "boží jiskru v temnotě lidské podstaty". Když ovšem do hry hudebních emocí a psychologických hnutí vstoupí ještě třetí prvek přecitlivělosti režisérské, začnou se někdy dít podivuhodné věci.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.