Až si příště půjdete vyzvednout předepsané léky, může se stát, že vás neobslouží lékárník, ale robot. Fakultní nemocnice v Hradci Králové jako první otevřela novou lékárnu, v níž medikamenty vydává speciální robot. Robotický výdejní systém je prvním v českých nemocnicích. Výdej léků na recept by tak měl být rychlejší a lékárnické služby dostupnější. 

Nová lékárna nazvaná U Modrého robota vznikla na místě prodejen drogerie a občerstvení v přízemí pavilonu interních oborů. Její vybudování přišlo nemocnici na 10,5 milionu korun, z toho pořízení výdejního automatu stálo asi tři miliony korun. Právě v pavilonu interních oborů a jeho ambulancích se léčí nejvíce pacientů. Ti již pro léky nebudou muset chodit do hlavní nemocniční lékárny, která je ve vzdálenější části areálu nemocnice.

V praxi fungování robota vypadá tak, že pacient předá lékárníkovi recept s takzvaným QR kódem. Lékárník ho přiloží ke čtečce a robot mu do několika vteřin automaticky požadovanou krabičku léku ze zásobníku podá. "Lék pak pacientovi předá lékárník, který místo hledání léku bude mít více času na pacienta. Ani starší pacienti se nemusejí bát, že s nimi bude komunikovat robot," řekl vedoucí lékárník Jiří Kotlář.

Nutnost zadání QR kódu a následná kontrola lékárníkem by podle nemocnice také měly eliminovat riziko vydání špatného léku. Pokud recept nebude mít QR kód, zadá lékárník údaje o léku výdejnímu automatu ručně.

Výdejní automat má v zásobníků přes 1100 druhů nejvíce předepisovaných léků, jeho kapacita je přes 12 tisíc kusů balení. V automatu nejsou například opiáty, které se skladují v trezoru, či léky vyžadující uložení v chladu. Celkem má nová lékárna k dispozici asi tři a půl tisíce položek, v nichž je i sortiment prodávaný bez receptu. Hlavní nemocniční lékárna pak má na skladě více než šest tisíc položek.

Zda je lék k dispozici v lékárně U Modrého robota, nebo jen v hlavní nemocniční lékárně, se pacient dozví hned v ambulanci u lékaře. "Pacienti tak nebudou putovat mezi lékárnami," řekl Prymula. Nabídkou komfortnějších služeb si chce nemocnice i udržet klienty, aby nechodili pro léky do jiných lékáren.

S novou lékárnou by se mělo ulevit hlavní nemocniční lékárně, kde se často tvořily fronty. Od 1. června také lékárna U Modrého robota převezme od hlavní lékárny nepřetržitou pohotovostní službu. I to bude pro pacienty pohodlnější, protože nová lékárna je v sousedství lékařské pohotovosti.

Související