Dva čeští středoškoláci získali ve svých kategoriích bronzové medaile v letošním světovém finále vědecko-technické soutěže Intel ISEF. Ondřej Hubálek z Letohradu byl oceněn za metodu čištění pitné vody od těžkých kovů a Martin Ptáček z Brna za testování elektronických stabilizačních systémů pro auta.

Hlavní Cenu Gordona Moorea v pátek v americkém Pittsburghu dostal Kanaďan Raymond Wang za nový systém přívodu vzduchu do kabiny letadel, informovali pořadatelé.

Z pěti českých účastníků pittsburského finále se ještě Michaela Kajšová ze Zlína umístila ve své kategorii čtvrtá s projektem zkoumajícím chování cholesterolu v buněčných membránách, jehož výsledky mohou být v praxi využitelné pro zjišťování účinnosti léčiv.

Celkem se finále v 15 kategoriích zúčastnilo téměř 1700 středoškoláků z více než 70 zemí, kteří uspěli v národních vědeckých soutěžích. Do nich se po celém světě zapojilo přes sedm milionů studentů.

Projekt Ondřeje Hubálka z Letohradského soukromého gymnázia zjišťoval, jak z vody s pomocí podhoubí odstraňovat toxickou měď. "Zkoumal jsem, jakým způsobem by bylo možné použít odpad z biotechnologické výroby pro odstraňování těchto látek z pitné vody, konkrétně odstranění iontů mědi pomocí podhoubí klanolístky obecné," uvedl. Tuto schopnost podhoubí se ve svém výzkumu snažil co nejvíce zvýšit.

Martin Ptáček z brněnského gymnázia na třídě Kapitána Jaroše uspěl s projektem systémů stabilizace pro auta. "Stabilizační systémy jsou nejvíce potřeba ve chvílích, kdy řidič prudce sešlápne pedál plynu/brzdy nebo strhne řízení. Tehdy se musí vozidlo udržet na nejtenčí hranici mezi bezpečným stavem a neřízeným smykem," popsal Ptáček. Stabilizační systémy zprovoznil a testoval s využitím rádiem řízeného modelu auta.

Ocenění rozdávala porota tvořená špičkovými vědci včetně několika držitelů Nobelových cen. Třetí místa jsou spojena s odměnou 1000 dolarů (zhruba 24 000 Kč), peníze dostane i škola, za čtvrté místo finalisté dostávají 500 dolarů. Na cenách a stipendiích se dohromady rozděluje v přepočtu více než 125 milionů korun.

Pětice českých středoškoláků se do amerického finále kvalifikovala v tuzemských soutěžích Středoškolská odborná činnost (SOČ) a AMAVET. V historii soutěže, do níž se Češi zapojují od roku 1999, se českým studentům podařilo vybojovat první místo v některé z kategorií dosud dvakrát. Loni tři čeští středoškoláci získali ceny za druhá místa.