V Austrálii domov nenajdete, hlásají letáky australské vlády proti nelegálním imigrantům, které (pokud přežijí cestu z jihovýchodní Asie) posílají do táborů na ostrovech Nauru, Papua-Nová Guinea nebo do Kambodže. Tvrdý postoj nyní zaujaly i Malajsie a Thajsko. Stovky uprchlíků z Bangladéše a Barmy nechaly uvězněny na lodích u pobřeží obou zemí. Nedostaly povolení zakotvit. Uprchlíci podle všeho nemají jídlo ani vodu a pijí vlastní moč.

Evropská unie v tu samou chvíli řeší kvóty a navrhuje potápění lodí převaděčů ještě před jejich vyplutím z domovských zemí. A všichni by je nejraději přesunuli jinam. Ano, imigrace je problém, ale utečenci jsou lidé. A to, co se stalo jim, se může stát komukoliv.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru