Necelá třetina tuzemských manažerů a zaměstnanců velkých společností se domnívá, že firmy často nadhodnocují své hospodářské výsledky. Více než polovina Čechů přitom zkreslování výsledků považuje za ospravedlnitelné a pětina dotázaných přiznala, že vědí o případu, kdy jejich společnost v uplynulém roce zkreslila finanční výsledky. Vyplývá to z celosvětového průzkumu poradenské společnosti EY (Ernst&Young) EMEIA Fraud Survey 2015, o kterém ve čtvrtek informovali představitelé firmy na tiskové konferenci.

Celosvětově se domnívá 37 procent dotázaných, že firmy často nadhodnocují své hospodářské výsledky. Průzkumu EY se zúčastnilo 3800 zaměstnanců velkých společností ze 38 zemí. V Česku se zúčastnilo průzkumu 100 respondentů a jen čtvrtina z nich je přesvědčena, že v případě špatných výsledků je informována centrála společnosti.

"Manipulace s hospodářskými výsledky má samozřejmě také velký ekonomický dopad. V zamlčování nepříznivých hospodářských výsledků Česko v regionu střední a východní Evropy vyčnívá," upozornil partner oddělení investigativních služeb EY Daniel Bican.

Z průzkumu dále vyplynulo, že korupci považuje v Česku za rozšířený jev 61 procent respondentů. Více než polovina firem ovšem nemá protikorupční pravidla nebo o nich neví. Přitom podle pětiny dotázaných firemní protikorupční pravidla oslabují konkurenceschopnost podniku. "Světlou výjimkou v ochraně před korupcí je odvětví finančních služeb, které je nuceno reagovat na intenzivní tlak především ze strany regulačních orgánů," uvedl Bican.

Podvodům a korupci v regionu střední a východní Evropy kraluje podle průzkumu Chorvatsko a Slovinsko. V Chorvatsku korupci za rozšířený jev považuje 92 procent respondentů, ve Slovinsku 87 procent. Na Slovensku je to 78 procent dotázaných a v Polsku 43 procent. Naopak nejméně, čtyři procenta, dotázaných považuje korupci za rozšířenou v Dánsku.