Francouz Olivier Blanchard (66) odchází z funkce hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu (MMF), v níž působil od vypuknutí globální finanční krize roku 2008. Napsal to ve čtvrtek list The Wall Street Journal. Jeho nástupce ještě fond nevybral a zatím ani neoznámil, že jej hledá, dodal list.

Blanchard listu řekl, že přechází v říjnu do washingtonského Peterson Institute, kde se bude zabývat ekonomickým výzkumem. "Během těch osmi let jsem musel uvažovat nad řadou problémů a měl jsem příliš málo času na to, abych se nad nimi zamyslel hlouběji," uvedl.

Blanchard se stal šéfem ekonomického výzkumu v MMF 1. září 2008, dva týdny před bankrotem investiční banky Lehman Brothers, který vyvolal globální finanční chaos a stáhl svět do hluboké hospodářské recese. Fond, který před krizí pomalu ztrácel na vlivu, si podle listu během krize znovu vydobyl svůj význam jako místo, k němuž se svět obrací pro expertizu v dobách ekonomických otřesů.

Podle šéfky MMF Christine Lagardeové Blanchard zvýšil reputaci fondu na poli ekonomického myšlení. "Olivier jako jeden z předních světových makroekonomů stál v popředí reakce fondu na globální finanční krizi a podnítil zásadní přehodnocení makroekonomické politiky, jehož dosah je v akademických a politických kruzích stále patrný," uvedla Lagardeová v prohlášení MMF. "Budu ho postrádat, stejně jako všichni ostatní ve fondu," dodala šéfka MMF.

Blanchard před svým nástupem k fondu učil na Harvardově univerzitě a Massachusettském technickém institutu. Ve svém výzkumu se zaměřoval na měnovou politiku, spekulativní bubliny a politiku trhu práce.

MMF během Blanchardova působení podstatně zvýšil svou úvěrovou kapacitu a posílil svůj výzkum a monitorovací činnost. "Pokrok je nepopiratelný," uvedl Blanchard na svém nejnovějším blogu na webu MMF.

Související