Francouz Olivier Blanchard (66) odchází z funkce hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu (MMF), v níž působil od vypuknutí globální finanční krize roku 2008. Napsal to ve čtvrtek list The Wall Street Journal. Jeho nástupce ještě fond nevybral a zatím ani neoznámil, že jej hledá, dodal list.

Blanchard listu řekl, že přechází v říjnu do washingtonského Peterson Institute, kde se bude zabývat ekonomickým výzkumem. "Během těch osmi let jsem musel uvažovat nad řadou problémů a měl jsem příliš málo času na to, abych se nad nimi zamyslel hlouběji," uvedl.

Blanchard se stal šéfem ekonomického výzkumu v MMF 1. září 2008, dva týdny před bankrotem investiční banky Lehman Brothers, který vyvolal globální finanční chaos a stáhl svět do hluboké hospodářské recese. Fond, který před krizí pomalu ztrácel na vlivu, si podle listu během krize znovu vydobyl svůj význam jako místo, k němuž se svět obrací pro expertizu v dobách ekonomických otřesů.

Podle šéfky MMF Christine Lagardeové Blanchard zvýšil reputaci fondu na poli ekonomického myšlení. "Olivier jako jeden z předních světových makroekonomů stál v popředí reakce fondu na globální finanční krizi a podnítil zásadní přehodnocení makroekonomické politiky, jehož dosah je v akademických a politických kruzích stále patrný," uvedla Lagardeová v prohlášení MMF. "Budu ho postrádat, stejně jako všichni ostatní ve fondu," dodala šéfka MMF.

Blanchard před svým nástupem k fondu učil na Harvardově univerzitě a Massachusettském technickém institutu. Ve svém výzkumu se zaměřoval na měnovou politiku, spekulativní bubliny a politiku trhu práce.

MMF během Blanchardova působení podstatně zvýšil svou úvěrovou kapacitu a posílil svůj výzkum a monitorovací činnost. "Pokrok je nepopiratelný," uvedl Blanchard na svém nejnovějším blogu na webu MMF.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru