Domácnosti ve větších městech a v Praze utratí v průměru za měsíc 15 až 20 tisíc korun. O něco méně činí výdaje domácností na vesnicích a malých městech, kde to je 10 až 15 tisíc korun. Naopak měsíčně domácnosti nejčastěji uspoří od dvou do pěti tisíc. Vyplývá to z průzkumu, který ve středu představili zástupci Poštovní spořitelny.

Podle průzkumu, který se zaměřil na hlavní rozdíly způsobu života ve městě a na vesnici, je se svým životem spokojeno přes 80 procent lidí. "O životě na vsi a ve městě koluje řada mýtů, ale ukazuje se, že mnoho z nich je v našich hlavách. Například není pravda, že autem jezdí zejména lidé z města," řekla výkonná ředitelka Poštovní spořitelny Vlasta Dolanská.

Výsledky podle ní ukázaly, že téměř třetina lidí na vesnici a v menších městech používá auto denně, zatímco v Praze je to asi 17 procent obyvatel.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jako další mýtus autoři průzkumu označili tvrzení, že lidé na vesnici nemají kde nakoupit. Hypermarket dostupný do čtvrt hodiny z nich má 36 procent, do půl hodiny to jsou čtyři pětiny domácností na vesnici. Rozdíl naopak zůstává v přístupu k bankovním službám.

"Pro peníze na poštu chodí každý třetí obyvatel vesnice a téměř čtvrtina lidí ve velkých městech. Většina Čechů si je však vybírá z bankomatu. V Praze je to až 97 procent, naopak na vesnici tento způsob nevyužívá celá pětina lidí," uvedl člen představenstva ČSOB zodpovědný za řízení Poštovní spořitelny Petr Hutla.

Podobně obě populace tráví volný čas, když sportování se pravidelně věnují přibližně tři pětiny lidí, a to bez ohledu na to, kde žijí. Na vesnici využijí několikrát týdně internet zhruba tři čtvrtiny lidí (77 procent). Více svého volného času na internetu tráví Pražané a lidé z měst, téměř 90 procent z nich surfuje pravidelně několikrát v týdnu.

Výraznější rozdíly průzkum odhalil ve spokojenosti s dostupností základní školy, kdy nejspokojenější jsou lidé z menších měst (71 procent), nejméně naopak lidé z vesnic (55 procent) a Prahy (56 procent).

Naopak do nemocnice se výrazně rychleji dopraví lidé z větších měst a Prahy. V hlavním městě je do pěti minut v nemocnici oproti průměru ČR více než dvojnásobně větší podíl lidí (13 procent). Na vesnici naopak jen jedno procento, vyplývá z průzkumu, jehož se účastnila tisícovka respondentů.