Dlouhodobě komplikované vztahy mezi slovenským premiérem Robertem Ficem a některými místními médii vyústily v rozhodnutí jeho jednobarevného kabinetu neodpovídat na dotazy redaktorům nového listu Denník N. Důvodem je podle úřadu vlády tendenční informování listu o práci kabinetu. Některá ministerstva na dotazy listu mezitím prý ale odpověděla.

Fico už v době své první vlády v letech 2006 až 2010 netajil rezervovaný postoj k vícero mediím. V uplynulé době pak sám premiér odmítal odpovídat na dotazy redaktorů listu Sme, který prý zveřejnil nepravdivé informace. Podobný postup zvolil Fico i vůči Denníku N. Ten letos začali vydávat bývalí novináři Sme, kteří redakci tohoto deníku opustili, když se v jeho vydavatelství začala angažovat finanční skupina Penta.

Poté, co Denník N minulý týden zařadil do svého vydání nálepky s karikaturami Fica, se vláda rozhodla s Denníkem N více nekomunikovat. "Důvodem je dlouhodobé tendenční informování o práci kabinetu ze strany deníku, které vyvrcholilo odstartováním samolepkové politické antikampaně," uvedl úřad slovenské vlády, podle kterého se list přidal k opozičním politickým subjektům.

Minulý týden Fico zrušil akreditaci pro dva novináře Denníku N, kteří ho měli doprovázet na oslavách výročí konce druhé světové války v Moskvě.

Šéfredaktor listu Matúš Kostolný v reakci označil rozhodnutí vlády za projev paniky a uvedl, že by tím došlo k porušení tiskového zákona, podle kterého jsou úřady povinné poskytovat mediím informace o své činnosti.

Mezitím ministerstvo školství ovšem oznámilo, že bude nadále standardně komunikovat se všemi médii, ale že ministr školství Juraj Draxler nebude Denníku N poskytovat delší rozhovory. Denník N zase tvrdil, že mu na dotazy odpovědělo i ministerstvo zahraničí.

Denníku N se ve sporu s vládou podle očekávání zastala některá média. Šéfredaktorka Sme Beata Balogová doufá, že ostatní novináři projeví solidaritu s Denníkem N tím, že budou vládě klást otázky, na které odmítne odpovědět.

Podle slovenských medií rozhodnutí Ficovy vlády není na Slovensku úplnou novinkou. Již v 90. letech tehdejší autoritářský premiér Vladimír Mečiar vydal podobný zákaz vůči několika soukromým mediím.