Ukrajinský parlament v úterý v prvním čtení podpořil zákon, který legalizuje zapojení cizinců do jednotek ukrajinské armády. Zákon umožní občanům cizích států uzavírat kontrakt s armádou a bojovat v jejích řadách, a to i při bojových operacích na východě země. Navrhovatelé zákona doufají, že přítomnost cizinců omezí povolávání ukrajinských branců v rámci mobilizace.

Podle ukrajinského tisku se už cizinci do bojů v Donbasu proti proruským separatistům zapojili, třebaže to dosud zákony nedovolují. Připustil to i autor předlohy zákona, poslanec Dmytro Tymčuk. "Od chvíle, kdy se začaly formovat oddíly dobrovolníků a prapory domobrany v zóně protiteroristické operace v Donbasu, začali na východ Ukrajiny o své vůli přicházet cizinci s válečnými zkušenostmi," řekl Tymčuk. "Část z nich se zapojila a zapojuje do bojových akcí, přestože právní podklad chybí," dodal.

Nová právní úprava podle šéfa parlamentního branného výboru Serhije Pašynského umožňuje využít bojové zkušenosti lidí, kteří ukrajinské občanství z různých důvodů nezískali nebo získat nechtějí. Podle Tymčuka zákon může přispět k tomu, že "díky cizincům se sníží potřeba mobilizovat ukrajinské občany a omezí se i výdaje na vyplácení náhrad invalidům, rodinám pozůstalých a podobně". 

Přítomnost cizinců na donbaské frontě tvrdě kritizuje Moskva, podle níž dosavadní praxe odporuje hned několika ukrajinským zákonům. Sami donbaští vzbouřenci, které Rusko politicky a diplomaticky, ale zřejmě i vojensky podporuje, přitom přítomnost cizinců ve vlastních řadách přiznávají. V povstaleckých jednotkách podle doněckých politiků bojují nejen Rusové, ale i Srbové, Italové, Francouzi, Němci či Brazilci.