Ve věku 86 let zemřel v sobotu ekonom a finančník Alexandre Lamfalussy, jeden ze zakládajících "otců" jednotné evropské měny.

S odvoláním na belgická média to v pondělí uvedla agentura Reuters. Žádné další podrobnosti k jeho úmrtí nebyly sděleny.

Lamfalussy se narodil v Maďarsku jako Sándor Lámfalussy. Po druhé světové válce Maďarsko opustil a stal se belgickým občanem. Byl prvním prezidentem Evropského měnového institutu, předchůdce Evropské centrální banky.

Ve funkci ho v roce 1997 nahradil Wim Duisenberg.

Později řídil skupinu, která měla na starost proces přípravy a zavádění právních předpisů Evropské unie pro oblast finančního trhu, který je známý jako Lamfalussyho proces.

Jedním z výsledků tohoto procesu byla směrnice EU o trzích finančních nástrojů (MiFID).

Lamfalussy vystudoval belgickou Katolickou univerzitu v Lovani a Oxfordskou univerzitu. Později učil na univerzitě v Lovani a na Yaleově univerzitě v USA.

Od roku 1976 působil v Bance pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS), ve které zastával různé funkce a od roku 1985 byl jejím ředitelem.

V roce 1993 dostal od belgického krále titul baron a v roce 1999 mu byl udělen ve Francii prestižní Řád čestné legie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru