Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jehož jubilejní padesátý ročník se uskuteční od 3. do 11. července, konečně dostane nový projekční sál. Díky rekonstrukci získá prostory pro promítání filmů v hotelu Ambassador - Národní dům.

Podle výkonného ředitele přehlídky Kryštofa Muchy si tento secesní spolkový dům a hotel nechal vystavět karlovarský c. k. střelecký sbor podle plánů vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera v roce 1901. V jeho prostorách získá festival sál s kapacitou více než 300 míst.

"Jde o bývalé varieté Orfeum, které bylo v provozu od roku 1901. Vystupovala v něm řada známých umělců, svou kariéru zde podle pamětníků končil i legendární král komiků Vlasta Burian a v polovině osmdesátých let se zde natáčely scény z úspěšného televizního seriálu Cirkus Humberto, mimochodem i s nynějším prezidentem přehlídky Jiřím Bartoškou," uvedl Mucha.

Podle něj byli zástupci festivalu od začátku přizváni k diskusi o technických podmínkách, které moderní filmové projekce potřebují. "Potřebám, které tvůrci a producenti mají, budou tyto projekce odpovídat. Díky tomu už nebudeme potřebovat nafukovací kino, které vždy stálo vedle hotelu Thermal - jeho technika už poněkud zaostávala," dodal Mucha.

Česká televize, která je hlavním mediální partnerem MFF Karlovy Vary, odvysílá letos přímý přenos i z jeho slavnostního zahájení 3. července. A protože se před Thermalem řadou akcí změní ve svátek všech filmových fanoušků, v průběhu večerního a nočního vysílání zařadí zpravodajské vstupy z dění zahajovací festivalové noci.

"V loňském roce se Česká televize podílela na vzniku 19 dokumentů a 16 hraných filmů. Letos nás čeká čtyřicet premiér. Ta čísla už sama o sobě vypovídají o tom, že český film, jeho tvůrci, představitelé i další filmoví profesionálové jsou pro nás důležitým partnerem," komentoval to generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Díky týmu Filmového centra České televize se podle něj navíc daří nalézat projekty, které pak oslovují odbornou veřejnost i filmové fanoušky, jakkoli to není snadné. "Za dobu existence centra, tedy během dvou a půl let, nám totiž dorazilo 430 projektů. Není možné podpořit všechny, ale věřím, že ty nejkvalitnější u nás zůstávají," dodal.

Související