Hovořím k vám jako Günterův přítel a jako spisovatel. Musím ale bohužel mluvit anglicky, neumím totiž dobře německy − ne natolik dobře, abych vyjádřil to, co chci říct.

Günter Grass napsal Plechový bubínek, když mu bylo teprve jedenatřicet let − natolik mimořádný výkon někdo hned tak nezopakuje, pokud kdy vůbec. Takoví spisovatelé už nejsou, rozhodně ne tací, kteří by dovedli psát volební projevy Willymu Brandtovi a zároveň vytvořit román odehrávající se roku 1647, na konci třicetileté války. Nebo napsat román, v němž vystupuje mluvící ryba souzená za mužskou ješitnost a kde se zároveň vysvětluje, odkud se v Prusku vzaly brambory. A nezapomeňme, že v Lokálním umrtvení si Günter vymyslel také postavu studenta, který se pokusí probudit v Berlíňanech svědomí tím, že upálí psa.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.