Jako vůbec první francouzská hlava státu od nástupu kubánských komunistů k moci zavítá v pondělí do Havany François Hollande. Během setkání s kubánským lídrem Raúlem Castrem bude podle diplomatů řeč o politickém vývoji v zemi či o posílení francouzských investic do zbídačené kubánské ekonomiky.

Návštěva šéfa Elysejského paláce je vedle pozvolného sbližování vztahů karibské země se Spojenými státy vnímána jako další krok Kuby směrem z mezinárodní izolace.

Francie patří v rámci EU vedle Španělska mezi země s tradičně vstřícnějším přístupem ke komunistické vládě Kuby.

Zejména levicová část francouzských politiků opakovaně vyzývá ke zrušení amerického obchodního embarga. Paříž na ostrově dlouhodobě investuje, navzdory dřívějšímu nesouhlasu Washingtonu. Kuba má kvůli nedostatku peněz ve své ekonomice enormní zájem o příchod dalších francouzských společností.

Podle kubánského velvyslance ve Francii Héctora Igarzy bude zásadním tématem Hollandovy návštěvy právě posílení obchodní spolupráce obou zemí.

Havana by podle něj chtěla nasměrovat peníze z Francie do klíčových sektorů, jako je zemědělství, potravinářský průmysl či doprava, zájem má však i o rozvoj obnovitelných zdrojů energie či biotechnologie.

Kubánský parlament loni schválil nový zákon, kterým chce přilákat do země zahraniční investice. Země rovněž učinila některé reformy, jako bylo částečné povolení soukromého podnikání, a mírným uvolněním tuhé státní regulace hospodářství se snaží zlepšit situaci, kdy vláda nemá na výplaty státních zaměstnanců a průměrná mzda činí 20 dolarů (sotva 500 korun) měsíčně.

V zemi již řada francouzských firem působí, Paříž i Havana daly během nedávných kontaktů na úrovni ministrů zahraničí najevo, že by rády jejich počet zvýšily. S Hollandem proto přijedou na Kubu desítky zástupců francouzských firem, kteří se zúčastní ekonomického fóra s představiteli kubánských společností.

Hovořit by se mělo i o lidských právech, jejichž vytrvalé porušování je podle západních politiků hlavní překážkou většímu sblížení jejich zemí s Kubou.

Pozorovatelé však neočekávají, že by Hollande přišel s výraznou kritikou; například po loňském jednání šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse s Castrem francouzský ministr prohlásil, že "odlišné názory na určitá témata" obě země nezastaví od "dalšího směřování" k bližší spolupráci.

Hollande by se podle neoficiálních informací měl sejít i s dlouholetým kubánským vůdcem a starším bratrem současného prezidenta Fidelem Castrem. Naváže tak na první a dosud poslední schůzku prezidentů obou zemí, která proběhla v roce 1995 v Paříži, kdy Fidel jednal s jiným socialistou Françoisem Mitterandem.

Kubánský opoziční deník Diario de Cuba si všiml posunu veřejného mínění ve Francii i dalších západních zemích. Zatímco tehdy provázela jednání řada protestů, v současnosti prošla návštěva francouzského prezidenta v zemi, která k žádným zásadním demokratickým změnám nedospěla, bez výraznějších negativních reakcí.