Mnichovská dohoda z roku 1938 výrazně poznamenala nejen dějiny československé, ale hrála velkou roli v dějinách celého světa. "Kdyby nebylo Mnichova, tak by Sovětský svaz za války neměl tak významnou roli," říká jeden z nejvýznamnějších českých historiků posledních desetiletí Robert Kvaček.

HN: Co vlastně konec války pro Československo znamenal? Bylo to osvobození, anebo platí, že to byl jen počátek nové okupace?

Jako historik i jako pamětník mám v této věci jednoznačný soud. Bylo to osvobození, protože kdyby ho nebylo, tak tu nikdo z nás dnes není. Mezi živými by nebyli ani ti, co dnes hlásají, že vlastně o žádné osvobození nešlo. Český osud byl součástí osudu Slovanů a o jejich budoucnosti pod nacistickou nadvládou nemějme vůbec iluze.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.