Rodina výsadkáře, který zahynul při seskoku testujícím nové padáky, má nárok na odškodné od ministerstva obrany ve výši přesahující čtyři miliony korun. V úterý o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze, který zamítl odvolání obou stran s tou výjimkou, že bratrovi zesnulého zvýšil odškodné na 175 000 korun.

Další desítky tisíc ministerstvo zaplatí na nákladech soudního řízení. Příbuzní, podle kterých nesla odpovědnost za smrtelný pád armáda, požadovali celkem 6,5 milionu. Ministerstvo zváží, zda využije opravného prostředku.

Devětadvacetiletému výsadkáři Lukášovi Syručkovi se při seskoku v Chrudimi v roce 2009 zapletly šňůry padáku do výzbroje. Nestačil včas otevřít záložní padák, spadl z výšky 700 metrů a na místě zemřel. Podle armády se nedopustil žádné chyby.

"Jsem ráda, že soud v podstatě uznal vinu Armády České republiky a doufám, že armáda udělá takové kroky, aby k těmto zbytečným úmrtím už nedocházelo," řekla novinářům při odchodu ze soudní síně vdova po výsadkáři, která celé jednání proplakala.

"Došlo k zásahu do rodinného života nejbližších členů rodiny tohoto vojáka… Zohlednili jsme, že žalovaný (ministerstvo obrany) přistupoval k události zodpovědně - mimo jiné poskytoval morální podporu rodině. Jinak by ty přiznané částky zřejmě byly vyšší," konstatovala při odůvodnění úterního rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková. Ministerstvo obrany již dříve vyplatilo manželce a dětem zabitého výsadkáře 1,57 milionu korun za smrtelný pracovní úraz.

"Pravomocný rozsudek soudu respektujeme. Nicméně po obdržení písemného vyhotovení a odůvodnění rozsudku musíme zvážit i využití opravného prostředku," řekl k rozhodnutí soudu mluvčí ministerstva Petr Medek. "Obecně má rodina vojáka z povolání nárok na odškodné, pokud dojde ke zranění nebo smrti během služby. Ministerstvo obrany už pozůstalým po Lukáši Syručkovi vyplatilo veškerá možná odškodnění," dodal. Pravomocný rozsudek lze napadnout dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Pražský městský soud v listopadu 2013 určil, že ministerstvo má Syrůčkovým příbuzným zaplatit necelé čtyři miliony. Po milionu přiznal manželce zemřelého i jejím dvěma nezletilým dětem. Matce zesnulého přisoudil půl milionu, otci 350 000 a bratrovi původně 75 000 korun.

Proti tomuto rozsudku se odvolala jak rodina, tak i ministerstvo, které žalobu příbuzných navrhovalo zamítnout jako nedůvodnou. Odvolací soud však přiznané částky označil za přiměřené, kromě té poslední. "Vztahy mezi oběma bratry byly nadstandardní, velmi dobré. Částka 75 000 korun by proto byla zcela neodpovídající," vysvětlila Javůrková, proč bratr zemřelého nakonec dostane o 100 000 korun víc.

Kvůli údajně chybnému otestování padáku čelili obžalobě dva technici, soudy je však osvobodily. Soudce, znalec, státní zástupce i obhájci se při tehdejším hlavním líčení shodli na tom, že armáda má na neštěstí velký podíl. Podle znalce byly testy nedbale připraveny.

Související