Krajinná památková zóna Třeboňská rybniční krajina zahrnující více než třicet obcí by mohla vzniknout v příštím roce. Následně bude možná usilovat o zapsání na seznam UNESCO, řekl dnes v Třeboni novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Šlo by zhruba o 300 kilometrů čtverečních, oblast mimo jiné zahrnuje i rybníky Rožmberk a Svět.

"Status krajinné památkové zóny si tato oblast zaslouží, protože je unikátní. To pak může být, ale nemusí, předstupeň pro další kroky," uvedl Brabec. Dodal, že jde o lokalitu, v níž je více než třicet obcí. Sahá od Českých Budějovic přes Trhové Sviny až na Jindřichohradecko. K tomuto záměru se však nejprve musejí vyjádřit všechny subjekty a majitelé zdejších nemovitostí. Proces může trvat několik měsíců a památková zóna by mohla být nejdříve vyhlášena v příštím roce.

"To by nám žádný nový stupeň vyšší ochrany přírody nezajistilo. Díváme se na to spíš z obecného pohledu, což znamená zvýšení atraktivity území," uvedl Brabec.

Krajinnou památkovou zónou se rozumí větší či menší území zahrnující sídelní útvary a ucelené krajinné celky, jejichž dnešní podoba byla podstatnou měrou kultivována i formována historickou činností člověka a zasluhuje památkovou ochranu. V současné době jich na území České republiky najdeme dvacet čtyři: například Lednicko-valtický areál, bojiště bitvy u Slavkova, Novohradsko, Lembersko, Bečovsko nebo Orlicko.

Starostka Třeboně Terezie Jenisová uvedla, že město už v minulosti usilovalo o zápis na seznam kulturního dědictví s místní rybniční soustavou. "Ale inspektorům UNESCO se zdálo, že předmět nominace je málo obsáhlý vzhledem k tomu, že zde máme více než 500 vodních děl, a požadovali rozšíření předmětu, což se ale nestalo," uvedla Jenisová. Současný projekt je podle ní novou šancí, jak by šlo zviditelnit Třeboň a okolí.

Idea zápisu rybniční soustavy na seznam UNESCO se nelíbí společnosti Rybářství Třeboň, která vlastní Rožmberk. "Vadí mi, že s námi o tom nikdo nejednal. Nevíme, jak bychom měli postupovat při různých haváriích jako třeba prasklina hráze Rožmberka, pokud by se jednalo o objekt zapsaný na seznamu UNESCO," řekl ČTK předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda.

Rožmberk je s rozlohou 489 hektarů vodní plochy největším přírodním rybníkem ve střední Evropě. Při povodních slouží jako retenční nádrž, zadrží až desetinásobné množství vody v porovnání s normálním stavem.