Šestice policistů, kteří se podíleli na smrti mladého černocha Freddieho Graye v Baltimoru, čelí obviněním ze zabití a vraždy. Oznámila to v pátek prokurátorka amerického státu Maryland, podle níž jsou policisté přímo odpovědní za Grayovu smrt. K té údajně došlo v důsledku zranění utrpěného při transportu do vazby. Ve městě platí zákaz nočního vycházení a očekávají se další protesty.

Smrtelné zranění, které Gray zřejmě utrpěl během jízdy v policejní dodávce, zavinili policisté podle státní zástupkyně Marilyn J. Mosbyové tím, že jej spoutali na rukou i na nohou, ale nezapnuli mu bezpečnostní pásy. Rovněž neudělali nic pro to, aby mu poskytli nezbytnou zdravotní pomoc, uvedla prokurátorka. Pětici policistů proto obvinila ze zabití a jednoho z vraždy druhého stupně.

Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policie následně připustila, že policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči. Prokurátorka Mosbyová uvedla, že je zraněný nejméně dvakrát žádal o pomoc. Když jej vyváděli z dodávky, "už vůbec nedýchal", prohlásila.

Mosbyová policisty rovněž obvinila ze zneužití pravomoci, neboť podle ní vůbec neměli zákonný důvod ke Grayově zadržení. "Nůž (Grayův) nebyl vystřelovací a jeho držení je legální," řekla Mosbyová ke zbrani, kterou policie zdůvodňovala Grayovo zadržení.

Podle šéfa policejního sdružení z Baltimoru Gene Ryana není nikdo ze šesti mužů za smrt odpovědný. Jednali prý v souladu se zákonem. Baltimorská policie měla předat prokuratuře zprávu o vyšetřování zásahu proti Grayovi v polovině května, učinila tak ale již ve čtvrtek. Vyšetřování případu zahájilo také federální ministerstvo spravedlnosti. Prezident Barack Obama v pátek prohlásil, že federální úřady udělají vše, co bude v jejich silách, aby vyšla najevo pravda, což je podle něj "absolutně nezbytné".

"Bez spravedlnosti nebude mír"

Po mladíkově pondělním pohřbu vypukly v Baltimoru násilnosti. Demonstranti házeli na policii lahve, zvedali ze země dýmovnice a házeli je zpět na policii. Úřady pak nařídily zákaz nočního vycházení. Cílem středečních demonstrací bylo připomenout si Grayovu památku a vyslovit nesouhlas s policejní brutalitou.

"Bez spravedlnosti nebude mír," skandovali demonstranti v Baltimoru i jinde. "Pošlete ty zabijácké policisty do vězení. Vinen je celý tento mizerný systém," prohlašovali studenti a další mladí lidé. "Vraždící policisté si zasluhují celu," stálo na jednom z početných transparentů.

V New Yorku se demonstranti sešli na manhattanském náměstí Union Square a navzdory policejním výzvám se odmítli rozejít. Doprava v jižní části Manhattanu byla narušena, než proti davu zakročila policie s obušky. Část newyorských demonstrantů došla až na Times Square, hlavní manhattanskou turistickou zónu. Jiní se snažili zablokovat frekventovaný silniční tunel pod řekou Hudson, který spojuje New York se sousedním státem New Jersey. Newyorská policie zadržela asi stovku lidí.

Organizátoři protestních akcí v Baltimoru ve středu vyzvali policii, aby propustila zhruba 300 lidí zadržených při nynějších násilnostech a upustila od jejich potrestání. Žádají také, aby byl odvolán zákaz nočního vycházení a výjimečný stav.

Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. Ani to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií. Při nepokojích v noci na úterý bylo zraněno 15 policistů a takřka 200 lidí bylo zadrženo.