Všichni Češi na území postiženém zemětřesením v Nepálu jsou v pořádku. Českým úřadům se podařilo spojit i s poslední Češkou, řekl ve středu novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Letadlo s českými zdravotníky a záchranáři, které bylo odkloněno do Dillí, by mělo v nepálské metropoli Káthmándú přistát zhruba o půlnoci SELČ. Zpět do Česka má dopravit 54 Čechů a 48 občanů EU.

"Dále bych vás rád informoval o tom, že naše letadlo přistálo v Dillí a vzhledem k tomu, že máme už povolení k přistání v Káthmándú, tak je předpoklad, že v deset večer našeho času by letadlo mělo startovat z Dillí," uvedl Zaorálek. Na letiště v Káthmándú, které je v posledních dnech přetížené, by mělo dosednout o dvě hodiny později.

Na vyložení nákladu má stroj dvě hodiny. "My máme připraveno 54 českých občanů a 48 občanů zemí Evropské unie, kteří nastoupí v té mezeře, která je k dispozici," podotkl také Zaorálek. V průběhu noci se má letadlo vracet do Česka. Ministerstvo zahraničí už nyní uvažuje o tom, že by se podobný let mohl opakovat zhruba za dva týdny.

Vláda uvolnila 20 milionů, humanitární organizace vybraly o 4 miliony méně

Letadlo s českými lékaři, sestrami a hasiči mířícími do Nepálu postiženého zemětřesením odletělo ve středu zhruba půl hodiny po půlnoci. Řekla to mluvčí společnosti Travel Service, která let zajišťuje, Vlaďka Dufková. Let s mezipřistáním v Turkmenistánu měl trvat deset hodin, zdžel se však na letišti v  indickém Dillí, kde vyčkává na povolení k přistání na přeplněném letišti v Káthmándú.

Letadlo Airbus A320 mělo původně odletět již v noci na úterý, start se ale postupně oddaloval právě kvůli přetížení letiště v nepálské metropoli Káthmándú. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu.

Česká vláda v pondělí schválila uvolnění 20 milionů korun na vyslání letadla se záchranáři na místo katastrofy. V týmu je devět lékařů a deset sester z Fakultní nemocnice Brno, 14 pražských hasičů a jeden průvodce. Tým s sebou veze asi deset tun vybavení. Na místě by měl zůstat dva týdny. Jeho hlavním úkolem bude ošetření lehkých a středně těžkých poranění.

Do středečního rána poslali Češi na konta sbírek pomoci Nepálu téměř 16 milionů korun.

Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu činí podle posledních informací tamní vlády více než 5000 mrtvých. Podle OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm milionů obyvatel Nepálu. Pohromou byla zasažena také nejvyšší hora světa Mt. Everest, kde zemětřesení poničilo žebříky a lana na hlavní cestě mezi prvním a druhým táborem. Turistická sezóna na Everestu proto letos zřejmě skončila.

Letiště je přetížené

Nepálské úřady v úterý oznámily humanitárním organizacím, že prý již další zahraniční záchranné týmy, které by pátraly po přeživších, nepotřebují. Místní armáda a další bezpečnostní složky situaci údajně zvládnou. Podle Černínského paláce zájem o pomoc zdravotníků dále trvá.

Mezinárodní letiště v nepálské metropoli Káthmándú je podle tiskových agentur přetížené a panuje tam chaos. Prioritně přijímá letadla, která vezou přístřešky, pitnou vodu a další životně důležité potřeby.

Do letadla na zpáteční cestu do Evropy budou přijati všichni Češi pobývající v Nepálu, kteří o přepravu projeví zájem. Doplní je asi padesátka obyvatel dalších zemí Evropské unie.

"Máme tam teď připravenou velkou skupinu 54 Čechů a dalších asi 50 cizinců, kteří čekají na náš speciál, jímž by se měli evakuovat," řekl Stašek. "Poletí jím všichni Češi, kteří projevili zájem, a zbytek se doplní o občany EU," dodal.

Desítky Čechů už Nepál opustily v minulých dnech. V neděli v noci odletěla první skupina 13 lidí, v pondělí odcestovala polským speciálem další skupina 30 lidí a v úterý se k nim přidalo dalších devět Čechů. "Pokud odletí ta skupina 54, tak budeme mít přes 100 Čechů, kteří od soboty odcestovali," uvedl velvyslanec.

Někteří čeští turisté jsou ale stále mimo Káthmándú, především v horských oblastech Nepálu, například ve městě Lukla pod Mount Everestem. České úřady se pro ně snaží zajistit přepravu vrtulníky do nepálské metropole, aby pokud možno stihli let českým airbusem zpátky do ČR.

"Podařilo se nám evakuovat maximum lidí z Lukly a dalších horských oblastí do Káthmándú, ale teď se přihlásily nějaké další skupiny, které projevily zájem o evakuaci, tak zařizujeme helikoptéry. Uvidíme, kdy přistane speciál a kdy odletí. Pokud se to stihne, tak odletí všichni i s těmi skupinami, co jsou v horách, a ozvaly se dneska," řekl ve středečním telefonickém rozhovoru velvyslanec Stašek.

Těm, kdo odlet českého letadla nestihnou, budou úřady později pomáhat dostat se do speciálů jiných států či do komerčních letů mířících do Evropy. Českým turistům je na letišti v Káthmándú k dispozici česká konzulka z velvyslanectví v Dillí i honorární konzul v Nepálu.