Technicky nejjednodušší rozdělení eurozóny by znamenalo odchod prosperujícího severu Evropy v čele s Německem, který by si ovšem musel vytvořit vlastní platidlo. „Euro by zůstalo jako měkká inflační měna jižního bloku, zatímco nově vytvořená měna na severu by prudce posílila,“ nastiňuje hypotetický scénář dalšího vývoje ekonom Zdeněk Kudrna z Vídeňské univerzity.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Návrat Řecka k drachmě by byl podle ekonoma z Vídeňské univerzity Zdeňka Kudrny riskantní variantou.
  • V případě, že by Řecku tak jako po druhé světové válce hrozilo, že se dostane do ruské sféry vlivu, mohly by leckteré bariéry solidarity padnout.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru