Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce od příštího roku sama provozovat internetový portál, který potřebuje pro komunikaci s lékaři, pojištěnci a plátci pojistného.

Nyní jeho provoz zajišťuje firma IZIP, které za to VZP platí ročně kolem 70 milionů korun.

V úterý to oznámil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. O krocích k úplnému odchodu z projektu informoval v pondělí správní radu. Na konci června představí Kabátek správní radě vlastní komunikační rozhraní VZP.

"Završuje se dlouholetá snaha pojišťovny odstřihnout se od IZIP a nahradit tak poslední věc, za kterou VZP platí, a to je portál, tedy komunikační rozhraní pro klienty a poskytovatele zdravotní péče," potvrdil místopředseda správní rady VZP Jiří Skalický.

K 30. červnu bude podle něj kompletně hotov vývoj, během července a srpna se provede testování. Spuštění je naplánováno od ledna 2016.

"Klíčové datum je 30. červen, kdy musejí být odborníci přesvědčeni, že portál je funkční, protože bude následovat šestiměsíční výpovědní lhůta IZIP," dodal radní.

Nový portál by zpočátku měl poskytovat stejné služby jako ten nynější, během půl roku výpovědní lhůty by se ale měl dále zdokonalovat.

Projekt IZIP, který vedle portálu zahrnuje elektronické zdravotní knížky, byl často kritizován kvůli vysokým nákladům, zabývá se jím také policie.

VZP má 51 procent akcií IZIP. Správní rada odsouhlasila společný postup při prodeji s menšinovým vlastníkem, kterým je švýcarská firma eHI eHealth International.

Letos v lednu sdělil Kabátek správní radě, že investor ze Slovenska chce prostřednictvím advokátní kanceláře společnost koupit.

Projekt IZIP za deset let přišel VZP téměř na dvě miliardy korun. Elektronické zdravotní knížky mají pozastavenou činnost, nové zápisy do nich lékaři nevkládají.

V souvislosti s elektronickými knížkami policie obvinila v listopadu 2013 dva lidi z pletich při veřejné soutěži. Podle médií stíhá policie šéfa IZIP Jiřího Paška a bývalého ředitele VZP Pavla Horáka.