Ve dvaceti letech se dobrovolně přihlásil do výběrových jednotek SS, které měla třetí říše na tu nejčernější práci. Dnes, ve svých třiadevadesáti letech, sedí Oskar Groening na lavici obžalovaných, souzen za spoluvinu na zavraždění stovek tisíc Židů v osvětimských plynových komorách. Co si může společnost vzít na bezmocném starci, který už jen dožívá svůj život? Jeho příběh. Příběh dvojího života muže, který přepínal mezi vražděním a spořádaným žitím slušného člověka. Takových Groeningů byly v Německu desetitisíce, ale někteří byli odsouzeni a zůstanou nám pro budoucnost v hlavě. Soudit starce Oskara Groeninga má smysl – právě jen pro tu živou budoucí paměť.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru