Ve dvaceti letech se dobrovolně přihlásil do výběrových jednotek SS, které měla třetí říše na tu nejčernější práci. Dnes, ve svých třiadevadesáti letech, sedí Oskar Groening na lavici obžalovaných, souzen za spoluvinu na zavraždění stovek tisíc Židů v osvětimských plynových komorách. Co si může společnost vzít na bezmocném starci, který už jen dožívá svůj život? Jeho příběh. Příběh dvojího života muže, který přepínal mezi vražděním a spořádaným žitím slušného člověka. Takových Groeningů byly v Německu desetitisíce, ale někteří byli odsouzeni a zůstanou nám pro budoucnost v hlavě. Soudit starce Oskara Groeninga má smysl – právě jen pro tu živou budoucí paměť.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru