Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky zažalovala stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na Peroutkovu adresu. Chce, aby se za ně hlava státu omluvila, informoval advokát František Vyskočil, který žalobu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 připravil.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky však Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Druhý text existuje, ale nenapsal ho Peroutka. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Zeman slíbil, že se omluví, pokud se dotyčný článek nenajde. Zatím tak neučinil, i když po článku už týdny marně pátrá jeho mluvčí Ovčáček. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se proto rozhodla domoci omluvy žalobou na stát. „Já si myslím, že si člověk nemá nechat všechno líbit,“ řekla k tomu minulý týden.

Ovčáček včera napsal, že v případu půjde fakticky o „soud nad českými dějinami, nad obdobím druhé republiky a počátku protektorátu“. Je podle něj zcela zřejmé a zarážející, že zveřejňování Peroutkových kontroverzních článků, se kterým Hrad začal v pondělí, urychlilo podání žaloby.

Ústavní právník Jan Kysela vyjádřil přesvědčení, že by možná správnější cestou, jak se domáhat omluvy, byla přímá žaloba na Miloše Zemana jako na toho, kdo do osobnostních práv mohl zasáhnout. „Tohle je klasický civilněprávní delikt,“ prohlásil s tím, že takové jednání nekryje prezidentská imunita.

Soud podle něj nyní bude muset zvážit, do jaké míry je možné konkrétní výroky hlavy státu přičíst České republice.

Související