Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček byl odvolán, protože chyboval při veřejných zakázkách a uzavírání smluv. Uvedl to ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier"Opakovaně se objevila pochybení v této oblasti. Poslední kapkou byla zakázka na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun, kterou ředitel podepsal, přestože věděl, že je potřeba souhlasu vlády," uvedl Dienstbier.

Šéf agentury byl nečekaně odvolán minulý čtvrtek, důvody ministr odmítl sdělit. Šimáček je označil za nerelevantní. "S těmi důvody nesouhlasím. To by neměly být důvody k odvolání v žádném případě," řekl k tomu Šimáček minulý týden.

Post ředitele agentury, která pomáhá v šestatřiceti lokalitách, s Šimáčkovým odchodem zanikne. Ministr se totiž rozhodl agenturu, která funguje jako odbor Úřadu vlády, rozdělit na dvě samostatné části. První se zaměří na činnost v lokalitách a na práci s tamními partnery, druhá na "centrální úroveň", tedy na aktivity ministerstev a na systémové změny.

Proti odvolání Šimáčka i rozdělení agentury se postavili její zaměstnanci. "Podle našeho přesvědčení budou vaše poslední kroky znamenat značný útlum, nebo dokonce úplný zánik agentury. V důsledku toho dojde k poškození jednoho z nejúčinnějších nástrojů, jakým vláda v boji proti sociálnímu vyloučení disponuje," napsali zaměstnanci Dienstbierovi v otevřeném dopisu.

Obávají se, že změny zkomplikují rozjetá vyjednávání o nových projektech s obcemi. "Agentura se teď nachází v jedné ze svých nejdůležitějších a nejsložitějších fází za celou tu dobu, co existuje. Připravujeme projekty pro příští programové období za téměř 10 miliard korun," uvedl Šimáček.

Ministr: Agentura posílí

Dienstbier ovšem tvrdí, že změny mají agenturu naopak posílit. "Agentura bude do budoucna výrazně posilovat a ještě se rozroste. Reorganizace má zajistit efektivní fungování. Připravují se nové projekty," uvedla jeho náměstkyně Martina Štěpánková.

Vládní agentura vznikla v březnu 2008, reálně fungovat ale začala až poté, co ji o rok později převzal Šimáček. Počet zaměstnanců se z desítky rozrostl na sedmdesát.

Podle několik let staré analýzy v Česku existují asi tři stovky takzvaných vyloučených lokalit, tedy chudinských domů a čtvrtí. Žilo v nich kolem 80 tisíc lidí, a to převážně Romů. Zkušenosti z terénu ale ukazují, že těchto ghett přibývá. Jsou jich zhruba čtyři stovky.

Šimáček: Za mým odvoláním jsou romské elity a starostové

Šimáček: Za mým odvoláním jsou romské elity a starostové