Česká investiční banka, která by měla vzniknout transformací Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), by měla více fungovat jako soukromá než státní firma. Vedle rozdělování peněz z EU se bude snažit získat i peníze na investice ze soukromých zdrojů. Na Fóru Zlaté koruny to uvedl náměstek ministra financí Martin Pros. Transformaci ČMZRB schválila vláda na konci února.

"Ta banka by měla fungovat více jako soukromý subjekt. Doufáme, že pomůže mobilizovat soukromé zdroje a nabídne jim zajímavé projekty," uvedl Pros. Podle něj v současnosti vzniká studie proveditelnosti.

Vznik investiční banky souvisí s tzv. Junckerovým investičním balíčkem, který bude určen především pro projekty soukromých firem. Na základě plánů současného předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera souhlasili na počátku března ministři financí EU se vznikem Evropského fondu strategických investic (EFSI).

Ve fondu mají být především záruky z unijního rozpočtu a peníze EIB, celkem 21 miliard eur (581 miliard korun). Finance mají v příštích třech letech pákovým efektem přitáhnout 315 miliard eur (8,9 bilionu korun) v soukromých a veřejných investicích, což by mělo zvýšit růst a zaměstnanost.

Fond a jeho záruky by měly umožnit financování a podporu projektů s "evropskou přidanou hodnotou", ale i do malých a středních firem.

ČMZRB byla založena v roce 1991 tehdejší vládou jako specializovaná bankovní instituce na podporu malého a středního podnikání. ČMZRB poskytuje podpory malým a středním podnikatelům formou záruk a zvýhodněných úvěrů s využitím prostředků státního rozpočtu, strukturálních fondů a krajů. Podporuje také vlastníky bytových domů při jejich rekonstrukci a poskytuje zvýhodněné úvěry pro vodohospodářské projekty.