Český občan se minulý pátek pokusil za podezřelých okolností proniknout do vojenského zařízení ve Spojených státech. V úterý o tom informovala agentura AP s tím, že muže podle všeho čeká deportace.

Prozatím není jasné, zda šestačtyřicetiletému Čechovi, který je nyní zadržován, hrozí nějaké obvinění. Imigrační soudce by měl jeho případ řešit za dva týdny.

Incident se odehrál u zařízení Picatinny Arsenal ve státě New Jersey. Do areálu, který je zaměřen na výzkum a vývoj konvenčních zbraní a munice, se prý Čech pokusil vjet osobním vozem přes bránu pro nákladní auta. U kontrolního stanoviště ale vůz kvůli neupřesněnému podezření vyvolal poplach.

Úřady následně podle médií postupovaly jako v případě možného ohrožení bombou: areál evakuovaly a uzavřely také přilehlé silnice. Pozdější kontrola vozu ale žádnou trhavinu neodhalila. 

Jeho zadržení bez bližších podrobností potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Server TAPinto s odvoláním na své zdroje uvedl, že poplach vyvolal podezřelý náklad ve voze, mimo jiné kanystry s palivem a dráty.

"Pokusil se vstoupit do zařízení a měl prošlý pas," prohlásila Ingrid Parkerová z vojenského areálu Picatinny Arsenal. Dodala, že právě pasem se muž u kontroly prokázal. 

Newyorský generální konzul Martin Dvořák řekl, že americké úřady českým diplomatům přislíbily kontakt se zadrženým během jednoho či dvou dnů. Teprve pak se podle Dvořáka ukáže, s jakým úmyslem se muž chtěl do vojenského areálu dostat. Podle záznamů českého konzulátu zadržený Čech prošlý pas nemá, má ale zřejmě propadlé americké vízum. 

Poplach zřejmě vyvolal náklad v osobním voze. Server TAPinto napsal s odvoláním na interní e-mail závodu, že auto bylo viditelně přetížené, neboť v kufru byla pneumatika na vojenské vozidlo a velké tažné zařízení.

"Mezi nákladem byly navíc dva pětigalonové (19litrové) kanystry s naftou, dvě baterie vážící 70 liber (32 kilogramů) a několik beden s nářadím, což váhu vozu značně zvýšilo," uvedla Parkerová v údajném e-mailu. V něm dodala, že pozornost ostrahy upoutaly i dráty od cigaretového zapalovače, které vedly pod kapotu motoru.

Čecha na místě zadržela imigrační policie. Ta podle nbcnewyork.com uvedla, že muž "je ve fázi vydávacího procesu a do slyšení u federálního imigračního soudce zůstává ve vazbě imigračního úřadu". Možnost vznesení obvinění úřad odmítl komentovat a odkázal na ministerstvo obrany, které se ale k záležitosti dosud nevyjádřilo.

Podle mluvčí české diplomacie Michaely Lagronové je generální konzulát v New Yorku ve spojení s příslušnými americkými deportačními úřady. Se zadrženým Čechem zastupitelský úřad v kontaktu zatím není, protože se na něj neobrátil, uvedla mluvčí. Více podrobností k případu sdělit nechtěla.

Zatím není jasné, kdy se soudní slyšení uskuteční. "Termín dosud stanoven nebyl, nemusí to být ani tento týden," uvedl podle dailyrecord.com tiskový odbor zařízení Picatinny Arsenal.

Podle stanice CBS není jasné, proč se Čech chtěl do vojenského objektu dostat. Podrobnosti zatím americké úřady neuvedly.

Událost vyvolala otázky o bezpečnostních postupech v Picatinny Arsenal. Evakuace několika tisíc zaměstnanců, z nichž většina jsou civilisté, totiž trvala podle cbslocal.com dvě hodiny. Parkerové uvedla, že vyklizení areálu bylo komplikované, neboť otevřeno bylo jen několik výstupních bran. "Rádi bychom to udělali rychleji, musíme to nacvičit," dodala Parkerová. 

Rozsáhlá bezpečnostní opatření, jejichž součástí byly i uzavírky přilehlých silnic, značně zkomplikovala dopravu v okolí. Z preventivních důvodů byla uzavřena i část mezistátního tahu Route 15. Jeden z řidičů si podle nbcnewyork.com například stěžoval, že na několikakilometrové cestě strávil tři hodiny.

Související