Liberecký hejtman a předseda Starostů a nezávislých Martin Půta se rozhodl neodstoupit z čela hnutí. Funkci ale vykonávat nebude. Dále ho tak bude zastupovat místopředseda sněmovny Petr Gazdík.

"Rozhodl jsem se zůstat dál v pozadí," prohlásil Půta v pátek na sněmu Starostů důvody svého rozhodnutí s tím, že se dál hodlá bránit proti obvinění, které je podle něj vykonstruované.

Nevyloučil však, že pokud by se stíhání protahovalo, na funkci by před krajskými volbami rezignoval. "Udělám vše pro to, aby hnutí před krajskými volbami nebylo mou pozicí poškozeno," nevyloučil ani tuto možnost.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na pátečním sněmu se za něj postavil právě rovněž Gazdík, který prohlásil, že "orgány činné v trestním řízení byly rychlejší než naše přesvědčení", a podivil se nad tím, že je možné někoho obvinit bez přímých důkazů.

 

Že Půtovi věří, řekl i Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09, která je partnerskou stranou Starostů. Zároveň slíbil, že jeho partaj nezneužije obvinění v krajských volbách, které se uskuteční příští rok.

Půta byl loni na podzim obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Liberecký hejtman sice od počátku obvinění odmítá, přesto výkon funkce předsedy STAN, kterým je od března 2014, pozastavil.

Sněm hnutí Starostové a nezávislí začal v pátek hymnami České republiky a Evropské unie.

Půta krátce před zahájením sněmu řekl, že od jednodenního setkání straníků očekává zejména programovou debatu o budoucnosti hnutí, on sám se chce věnovat změně rozpočtového určení pro daně v krajích.

Poměrně velkou část programu Starostové věnovali otázce obnovení "domovského práva". Tu hnutí otevřelo už loni, příští rok by se to mělo stát hlavním tématem pro krajské volby. "Jeho zavedení by mimo jiné výrazně omezilo zneužívání sociálních dávek. Starostové totiž nejlépe vědí, kdo z místních občanů podporu skutečně potřebuje," shrnul europoslanec Stanislav Polčák.

Podle domovského práva by například na rozdělování některých dávek dohlížely přímo obce, současný systém totiž podle Gazdíka nutí mnohdy i mladé lidi stát se bezdomovci. Zároveň by však nemělo jít o "řešení cikánské otázky". "Stěhování nikoho nebude," dodal Gazdík.

V pražském hotelu Step rovněž v pátek odpoledne zazněla kritika Sobotkovy vlády. Ta je podle představitelů hnutí pouze udržovací a nemění poměry ve státě k lepšímu.

"Všem slibuje více peněz, ale na své sliby nemají zdroje. Typickým příkladem je plán zavedení elektronické evidence tržeb, která zatíží drobné živnostníky a podle střízlivých odhadů nepřinese větší efekt," prohlásil Gazdík.

Starosty si předchází ANO, ODS i lidovci

Na úvod sedmého sněmu Starostů vystoupili se zdravicemi představitelé všech parlamentních stran s výjimkou Úsvitu a komunistů.

Zájem o spolupráci s hnutím projevili prakticky všichni z nich.

STAN je momentálně vázán smlouvou s TOP 09, která platí do konce roku 2017, už nyní ovšem i ostatní partaje projevují zájem o spolupráci s hnutím. "Píše se o vás jako o bohaté nevěstě. Rovnou říkám, že jsem sem nepřijel jako ženich, ale nějaký nemanželský poměr bychom někde mít mohli," zavtipkoval ve své zdravici šéf pravicové ODS Petr Fiala.

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek pak prohlásil, že lidovci mají starosty rádi. "Doufám, že vy nás také," dodal. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky hnutí dokázalo udělat spoustu dobrých věcích na všech úrovních.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek pak několikrát poděkoval za pozvání. Obě hnutí podle něj ukazují, že politika může být skutečnou službou pro lidi.