V průběhu let 2008 až 2012 letovická textilka Tylex bojovala o přežití. Úspěšně. Nyní je tu restart. "Mezi některými textiláky se říká: Kdo měl padnout, už padl, a ten zbytek už vydrží," řekl týdeníku Ekonom šéf Tylexu Jiří Zdražil. Jím vedená firma se v loňském roce konečně dostala do černých čísel.

"Po osmi letech. Růst tržeb vzrostl proti předcházejícímu roku o čtvrtinu," potvrdil pozitivní zprávy Zdražil. Nebylo to ale rozhodně zadarmo. Jak říká šéf Tylexu, stojí za tím velké šetření včetně snižování platů. Firma se soustřeďovala na významné a úspěšné odběratele tradičních výrobků a zlepšení komunikace a spolupráce s nimi.

Další cestou byl rozvoj nových produktů v oboru technických textilií (zvláště 3D tkanin), které v loňském roce rekordně rostly - až o 100 procent. "Je třeba dodat, že firma se vývoji 3D věnuje už přes sedm let a tento konkrétní kontrakt byl uzavřen po třech letech vzorování a testování, takže je to výsledek dlouhodobé práce," vysvětluje Zdražil.

Dá se tedy i díky příkladu letovického Tylexu mluvit o znovuzrození českého textilu? "Ne tak úplně a ne zničehonic", říká výkonný ředitel Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) Jiří Česal. Firmy, které jsou dnes tahouny odvětví, nespadly z nebe. Jsou v tuzemsku usazeny dlouhá desetiletí, nebo dokonce staletí a dnešní růst je výsledkem déletrvajícího a poměrně komplikovaného procesu. Zůstaly tu firmy, a to zvláště v textilním průmyslu, které svoje podnikání berou vážně a dokážou akumulovat zisk.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se