Miliony lidí by kvůli slabému růstu světové ekonomiky mohly mít dlouhodobě problém najít práci, uvedla ve čtvrtek šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Podle webu USA Today Lagardeová také řekla, že "růst světové ekonomiky zůstává nevýrazný a nerovnoměrný a není dostatečný na to, aby dokázal zahladit šrámy z hospodářské krize".

Šéfka MMF přišla s obdobným varováním již v říjnu. Uvedla tehdy, že proces zotavování světové ekonomiky je nedostatečný, a pokud vlády nebudou jednat, hrozí prý, že svět ustrne v nynějším slabém tempu, provázeném vysokým zadlužením a nezaměstnaností.

Nyní je třeba zabránit tomu, aby se toto slabší tempo stalo "novou realitou", uvedla podle agentury Reuters Lagardeová v poznámkách ke čtvrtečnímu projevu v analytické organizaci Atlantic Council ve Washingtonu.

MMF v lednové prognóze uvedl, že světová ekonomika loni vzrostla o 3,3 procenta. U vyspělých ekonomik činilo růstové tempo 1,8 procenta a v rozvíjejících se tržních ekonomikách 4,4 procenta. Další výhled světové ekonomiky MMF zveřejní příští týden, kdy se koná také jarní zasedání MMF a Světové banky.

Podle Lagardeové se růst světové ekonomiky zatím podobá vývoji v loňském roce, přičemž vyspělé ekonomiky si vedou o něco lépe, zatímco na rozvíjejících se trzích je tomu naopak.

"Není to tak, že celkový růst je špatný," sdělila Lagardeová. "Spíše je tomu tak, že vzhledem k přetrvávajícímu dopadu velké recese na obyvatelstvo není prostě růst dost dobrý," uvedla také šéfka MMF. Podle ní je především v eurozóně a v Japonsku nadále potřeba zachovávat uvolněnou měnovou politiku.

Lagardeová mimo jiné varovala před možnými negativními důsledky prudkého zhodnocení amerického dolaru, který v posledních šest měsících rostl díky nadějím na možné zvýšení úrokových sazeb v USA. Prudké pohyby směnných kurzů související s pevnějším dolarem představují rostoucí riziko pro světovou ekonomiku. Ohrozit by prý mohly především firmy na rozvíjejících se trzích.