Finalisty 26. ročníku prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec. Pětice zahrnuje tvůrce zabývající se klasickými médii i konceptuálním uměním. Sceranková a Sterec jsou ve finále podruhé. Jméno laureáta bude vyhlášeno 20. listopadu v Brně, kde se uskuteční i finálová výstava, řekli dnes pořadatelé novinářům.

Jména pěti finalistů porota vybírala z osmi desítek umělců. "Tato skupina poukazuje na rozmanité formy vizuálního umění, které jsou přítomny v současném uměleckém světě i na české výtvarné scéně. (…) Jsme ohromeni kvalitou uměleckých děl vznikajících v České republice," říká Holly Blocková, předsedkyně mezinárodní poroty.

Jejím novým členem je ,pouze Marek Pokorný, umělecký manažer ostravské galerie Plato. Ředitelku Chalupeckého společnosti Lenku Lindaurovou střídá Karina Kottová, dosavadní kurátorka MeetFactory a spoluzakladatelka INI Gallery.

Letos třicetiletý Fröhlich studoval na FAMU a AVU. Pracuje s fotografiemi, videem, vytváří instalace a živé akce. Často absolvuje náročné situace, ve kterých se fyzicky potýká s architekturou galerijních prostorů a přenáší do nich outdoorové aktivity. Výslednou instalací je pak zpravidla výrazné gesto.

Karbus (1981) absolvoval malbu na Fakultě výtvarných umění VUT Brno. Jeho velkoformátové akvarely podle poroty vybočují z aktuálních trendů, svou estetikou na jedné straně reagují na modernistická hnutí a na straně druhé se nechají vést pozorováním krajiny a jednoduchého života na pomezí spirituálních či halucinogenních vizí.

Kleinhamplová (1984) je absolventkou AVU, studovala také na FAMU. Zabývá se videem, performancemi, fotografiemi či instalacemi. Od raných akcí, ve kterých vystupovala sama a stavěla se do nezvyklých pozic, často v interakci s každodenními předměty či domácím prostředím, se posunula k otázkám postavení člověka v současné konzumní společnosti vedené korporátními pravidly.

Sceranková byla ve finále soutěže už v roce 2007 a letos má poslední šanci, neboť jí v tomto roce bude 35 let. Třicetiletý Sterec byl ve finále v roce 2011.

Vítěz získá 100 tisíc korun na uspořádání výstavy, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt, od loňska nově i sošku. Jubilejním 25. laureátem ceny se loni stal Roman Štětina.