Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

V letošním roce očekáváme masivní vstup mobilních plateb do Evropy. Kromě Applu míří na "starý kontinent" i matadoři svých oborů - Visa a MasterCard. Právě ti se postarají o androidí platformu a do Česka podle slibů tuzemských zástupců vstoupí ve druhé polovině letošního roku.

Pro provedení transakce nebudete muset být on-line a nutnost internetového připojení bude jen na straně prodejců. Rychlost platby se teoreticky odvíjí od rychlosti připojení a zatížení ověřovacích serverů. V zásadě ale jde jen o minimální objemy dat a vše by mělo proběhnout stejně rychle a pohodlně jako dnes při placení standardní NFC platební kartou.

Česká republika se řadí mezi lídry v používání bezkontaktních plateb. Evropský trh je na ně v porovnání se Spojenými státy mnohem lépe připraven a bezkontaktní terminály už našly své místo v každém větším obchodním řetězci.

Navíc placení pomocí NFC je mnohem rychlejší a pohodlnější než standardním způsobem, kdy je po vás při každém použití vyžadován PIN kód. To u NFC plateb při částce pod 500 korun zcela odpadá.

V důsledku toho je ale mnohem jednodušší zneužití ukradené nebo nalezené karty. Platby mobilem tento nedostatek do značné míry řeší. Jednak si můžete u mobilu nastavit zámek (kód, otisk prstu, znak apod.) a také si ještě můžete podobným způsobem zabezpečit aplikaci, která se pro placení používá.

Navíc při ztrátě klasické karty nemáte jinou možnost, než ji zablokovat a podat si žádost o novou. Na rozdíl od mobilu, který můžete při troše štěstí lokalizovat a zpětně dohledat, v horším případě zcela vymazat nebo ho zablokovat. Tyto funkce nabízí u svých platforem Apple, Google i Microsoft.

Jedinou zásadní nevýhodu skýtá trochu absurdní problém. Mobil musíte mít u sebe a musí být nabitý. Dříve se sice experimentovalo s placením i bez zapnutého smartphonu, tím ale odpadá veškeré zabezpečení a kvůli výše zmiňovanému elementu HCE, jenž je uložen v zašifrované části operačního systému mobilu, není platba s vypnutým smartphonem možná.

Google navíc na začátku března představil novou platformu pro vývojáře, kterou pojmenoval neoriginálně Android Pay. Navzdory náhodné shodě s konkurencí od Applu sází na zcela jinou filozofii. Nepůjde a priori o aplikaci pro placení, nýbrž jen o sjednocující bod, ve kterém najdete všechny platby, jež byly vaším smartphonem provedeny bez ohledu na aplikaci.

Uživatel pak nemusí složitě dohledávat, přes jakou aplikaci platil, a najde vše na jednom místě. Zatím ale nevíme, do jaké míry se do Android Pay integrují velcí hráči jako MasterCard a Visa, kteří jsou pro nás Evropany klíčoví.

Související