Bulharsko staví plot podél hranic s Tureckem, který má zabránit neustávajímu přívalu uprchlíků ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu a severní Afriky. Bulharsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie, a kvůli migrační vlně se tak dostává pod velký finanční tlak.

Posledních 16 měsíců proto země pracovala na zlepšení ochrany svých hranic. Posílila množství hraničních stráží, pořídila nové sledovací zařízení a postavila prvních 30 kilometrů plotu podél hranic s Tureckem. Ten by měl do září obehnat celou bulharsko-tureckou hranici v délce 160 kilometrů.

"V roce 2012 začalo Řecko posilovat bezpečnost na hranici s Tureckem, kde vybudovalo plot. Výsledkem bylo, že se proud imigrantů přesunul směrem k bulharské hranici," citoval server New York Times Gila Ariase Fernándéze, výkonného ředitele agentury Frontex. Ta koordinuje ochranu hranic v celé Evropské unii.

Právě to přimělo Bulharsko k rozhodnutí důkladněji zabezpečit hranici s Tureckem a obehnat ji plotem. Opatření přitom už loni přineslo první výsledky. V roce 2014 klesl počet ilegálních imigrantů na čtyri tisíce, zatímco rok předtím dosahoval 11 tisíc.

"Očekáváme další vlnu přistěhovalců v dubnu a květnu," řekl serveru New York Times Jordan Malidov, ředitel bulharského centra pro uprchlíky ve městě Harmanli nedaleko hranic.

Důvodem je podle něj teplejší počasí, které povzbudí imigranty k riskantní cestě přes moře nebo přechodu vzdálenějších pozemních hranic.

Kromě omezení náporu uprchlíků se výstavbou plotu bulharské úřady snaží také přesvědčit Evropskou unii, že si zaslouží přijetí do Schengenského prostoru. Jedním z důvodu, proč Unie zatím žádost Bulharska odmítala, byly právě nedostatečně zabezpečené hranice.