Zatímco útok na redakci Charlie Hebdo vyvolal vlnu solidarity, odpověď na útok islámských fanatiků v Nairobi je podstatně skrovnější. A na sociálních sítích se šíří výčitky směrem k evropské veřejnosti i politikům: 150 mrtvých a žádné deklarace, žádné masové pochody? Jak to, že se i tentokrát nezastavil svět a klidně si slavíte Velikonoce?

Odpověď je nepříjemně prostá: Globalizovat lze ekonomiku, prožívání nikoli. Je obtížné přimět se k identifikaci s lidmi, žijicími kdesi daleko, v kultuře, která je z gruntu jiná, i když vnějškově stále podobnější naší. Funguje tady cosi jako sociálně psychologický zákon úměrnosti. Se zvětšující se geografickou i kulturní vzdáleností klesá schopnost empatie a naopak se zvětšuje rozměr, od kterého jsme schopní vzít problém za svůj. Velmi dobře se například identifikujeme s prožitky souseda, který nadává na přeplněný kontejner, u člověka žijícího v sousedním městě nám to už jde hůř, a přinutit se k upřímnému zájmu o problémy odpadového hospodářství dejme tomu v Dar es Salaamu je věru obtížné. Vzdálený malér si sice umíme představit, ale v hierarchii zájmu spadá nanejvýš do kategorie zajímavost, čemuž odpovídá i jeho umístění ve zpravodajství. Když jde o lidské životy, je tomu, žel, nejinak. Globální empatii vzbudí zemětřesení nebo tsunami, oběti katastrof menších rozměrů zústávají pod prahem sounáležitosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru