Americký prezident Barack Obama ujistil Američany, že nově sjednaná rámcová dohoda o íránském jaderném programu je velmi výhodná. Podle agentury Reuters se tak vyjádřil v rámci každotýdenního rozhlasového vystoupení. Obama se snaží získat co nejvíce veřejné podpory pro dohodu i kvůli tomu, že mnoho členů Kongresu ujednání neschvaluje.

Podle Obamy dohoda Íránu znemožňuje na dlouhou dobu vyrobit jadernou zbraň. "Je to dobrá dohoda, která splňuje naše hlavní cíle, včetně přísných omezení íránského programu a odříznutí každé cesty k tomu, aby Írán mohl vyvinout jadernou zbraň," řekl Obama v odvysílaném vystoupení.

"Tato dohoda odpírá Íránu plutonium nutné k výrobě bomby. Uzavírá to Íránu cestu k bombě pomocí obohaceného uranu," dodal.

Pro Obamu je uzavření dohody s Íránem stěžejním bodem zahraniční politiky. Snahu dosáhnout částečného zlepšení vzájemných vztahů po více než tři desetiletí trvajícím otevřeném nepřátelství dal šéf Bílého domu deklaroval už při svém nástupu do funkce v roce 2008.

Američtí kongresmani dali po ohlášení dohody najevo, že chtějí mít ve schvalování konečné dohody v červnu rozhodující slovo. Republikánské vedení Kongresu chce v polovině dubna iniciovat přijetí normy, která by stanovila, že konečnou dohodu plánovanou na červen musí schválit zákonodárný sbor. Republikáni tvrdí, že Obama vede vyjednávání na vlastní pěst bez jejich souhlasu.

Obama sice pohrozil, že návrh Kongresu bude vetovat, normu však hodlá podpořit i část demokratů, což by mohlo vést k přehlasování jeho veta.

Ministr Zaríf vyzdvihl výhodnost rámcové jaderné dohody pro Írán

Všechny rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se íránského jaderného programu budou zrušeny okamžitě po uzavření konečné dohody. V sobotu to uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Šéf íránské diplomacie se nyní podle agentury Reuters snaží získat domácí podporu pro rámcovou dohodu, kterou vyjednal tento týden ve švýcarském Lausanne s šesti velmocemi.

"Obě strany této dohody mohou v případě, že druhá strana ujednání poruší, své kroky zastavit," uvedl Zaríf v sobotu v rozhovoru ve státní televizi. Reagoval tak mimo jiné na dřívější vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy, podle kterého budou moci být protiíránské sankce kdykoli znovu zavedeny, pokud Teherán poruší své závazky. "Můžeme naše práce na jaderném programu obnovit. Znalosti máme a ty nám nikdo nesebere," dodal Zaríf.

Zaríf se snaží přesvědčit íránskou veřejnost i konzervativní politické kruhy, že rámcová dohoda o omezení íránského jaderného programu vyjednaná tento týden ve Švýcarsku je pro Teherán výhodná. Po pátečním příletu do íránské metropole se mu dostalo nadšeného přijetí od místních obyvatel. Dav provolával podporu jemu i prezidentovi Hasanu Rúhánímu.

Zaríf v televizním rozhovoru zdůraznil také ústupky, ke kterým se jeho týmu údajně podařilo protistranu složenou ze zástupců USA, Ruska, Číny, Francie, Británie a Německa během jednání donutit.

Írán bude podle něj dodržovat závazky sjednané v rámcové dohodě tak dlouho, dokud je budou dodržovat i ostatní strany. Naznačil také, že úspěch jednání by mohl otevřít novou kapitolu ve vztazích se Západem. "Nechceme nic jiného než naše práva. Nikdy jsme neusilovali o bombu, v minulosti ani nyní. Nesnažíme se ani o roli regionálního hegemona. Chceme dobré vztahy s našimi sousedy v oblasti," dodal v odpovědi na obavy Izraele či Saúdské Arábie.

Konečná dohoda šesti světových mocností s Íránem by měla být připravena do konce června. Jejím cílem je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby. Výměnou za ústupky budou zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí.

Související