Miliony Britů ve čtvrtek večer usednou k televizním obrazovkám se vzrušeným pocitem, že uvidí něco, co ještě neviděli. Nejde však o finále nějaké reality show, ale o předvolební debatu. V zemi, kde si ještě relativně nedávno 90 procent všech hlasů rozdělily dvě strany, konzervativci a labouristé, teď může ovlivnit budoucnost hned sedm stran. A právě jejich lídři se ve čtvrtek utkají na britské televizní stanici ITV.

Volby, které se uskuteční 7. května, mají být podle analytiků jedny z nejtěsnějších v historii Spojeného království. Podle předvolebních průzkumů v jednu chvíli vedou labouristé Eda Milibanda, ale vzápětí je předstihnou konzervativci současného premiéra Davida Camerona a naopak.

Obě strany získávají ale jen něco kolem třetiny hlasů, což znamená, že se jim (možná jen těsně) nemusí podařit získat v parlamentu nadpoloviční většinu.

A tady vstupují do hry menší strany, které budou v prime timu usilovat o své voliče. Jsou to liberální demokraté, kteří byli v čele s Nickem Cleggem součástí vládnoucí koalice, Skotská národní strana (SNP) v čele s Nicolou Sturgeonovou, Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), kterou vede Nigel Farage, Zelení pod vedením Natalie Bennettové a Plaid Cymru, velšská strana, v jejímž čele stojí Leanne Woodová.

V článku se dále dozvíte

  • Ve Velké Británii, kde politiku dříve ovládaly dvě hlavní partaje, se ve čtvrtek utká hned sedm lídrů stran.
  • Debata podle komentátorů obnaží politickou roztříštěnost Britů.
  • Nikdo si netroufá odhadnout, jak "bezprecedentní experiment" dopadne.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.