Společnost Hewlett-Packard požaduje zhruba 5,1 miliardy dolarů (130,8 miliardy korun) jako odškodné po dvou bývalých ředitelích britské softwarové společnosti Autonomy.

Americký výrobce počítačů ji koupil před čtyřmi roky, obchod ale skončil fiaskem. Od té doby bylo zahájeno několik soudních řízení. Nyní je to ale poprvé, kdy HP podal žalobu přímo na bývalé manažery, napsala ve středu agentura AFP.

HP v pondělí v tomto případu podal žalobu k londýnskému soudu. Tvrdí v ní, že spoluzakladatel a bývalý generální ředitel Autonomy Michael Lynch a její bývalý finanční ředitel Sushovan Hussain se coby manažeři Autonomy dopustili podvodného jednání. Viní je také z toho, že firmu nesprávně vedli. Lynch ale jakékoli pochybení na své straně i u svých bývalých kolegů odmítá.

Hewlett-Packard koupil firmu Autonomy v roce 2011 za více než 11 miliard dolarů (přes 220 miliard korun). V následujícím roce ale oznámil, že je kvůli nesrovnalostem v účetnictví Autonomy nucen odepsat 8,8 miliardy dolarů (177 miliard korun), tedy více než tři čtvrtiny hodnoty. Podle Lynche stojí za ztrátou hodnoty neschopnost HP řídit firmu po jejím převzetí.

Lynch zároveň podá na HP protižalobu a bude po ní žádat 100 milionů liber jako náhradu za škody způsobené prý jejími obviněními, uvedli v úterý jeho zástupci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru