Nenápadná věta v zákonu o vnitřním řízení, který dokončuje ministerstvo financí, přinese zásadní změnu v tom, kdo od příštího roku zaplatí škody způsobené veřejným rozpočtům. Zatím panuje praxe, kdy je obec nebo ministerstvo hradí ze svého, chyby viníka nehledá a nenárokuje na něm peníze. Zákon vymáhání škody umožňuje, ale výslovně nenařizuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Obcím a státním úřadům přibude zákonná povinnost vymáhat škodu na těch, kdo ji veřejnému rozpočtu způsobili.
  • Ministerstvo financí přísnou novinku zavádí, protože se podle něj viník většinou nehledá a pokuty například za porušení postupu při tendrech se platí z veřejných rozpočtů.
  • Starostové se obávají, že nová povinnost povede ke kriminalizaci politických rozhodnutí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.