Svítání bylo včera v Londýně ospalé. Ale byly to také poslední klidné chvíle, než později během dne oficiálně začala kampaň před parlamentními volbami, které se uskuteční 7. května.

Šance konzervativců premiéra Davida Camerona a opozičních labouristů Eda Milibanda jsou vyrovnané. Ve hře přitom není nic menšího než členství Británie v EU. Cameron vyhlásil, že pokud vyhraje, vyjedná nové podmínky členství a do konce roku 2017 uspořádá referendum o setrvání Británie v EU. Miliband jej včera osočil, že kvůli politice ohrožuje stabilitu Británie, protože nejistota ohledně členství v EU může prý mít zničující vliv na investice a britský export.

Na rozdíl od USA, kde předvolební kampaň probíhá takřka permanentně, je ta britská mnohem kratší. Ale už první den ukázal, že to bude tvrdý a emotivní souboj.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru