V nedělních volbách do francouzských departementů drtivě zvítězila opoziční pravicová koalice vedená Svazem pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho, která tak uštědřila další těžkou porážku vládnoucím socialistům prezidenta Françoise Hollanda. Vyplývá to z průzkumů u voličů odcházejících z hlasovacích místností, které těsně po ukončení voleb zveřejnila průzkumná agentura CSA.

Nacionalistické Národní frontě (FN) se ale podle jejího čelného představitele ani přes výrazný volební zisk nepodařilo žádný z departementů ovládnout.

Koalice vedená Sarkozym, která dosud ovládala 41 departementů, by podle průzkumu mohla získat 66 až 70 z celkových 101 departementů. "Francouzský lid důrazně odmítl politiku Françoise Hollanda a jeho vlády," citovala Sarkozyho vyjádření k odhadům výsledků agentura Reuters.

Národní frontě vedené Marine Le Penovou odhadovaly průzkumy zisk až dvou rad, i když upozorňovaly, že nemusí získat opět nic. Florian Philippot, který je po Marine Le Penové "dvojkou" tohoto uskupení, agentuře AFP později řekl, že jeho strana podle všeho nakonec žádnou z rad neovládla. Le Penová předtím odhadla, že FN by mohla získat jeden severní a jeden jižní departement. 

Další vzestup antiimigrační a protiunijní FN je vedle vítězství pravice a prohry levice jedním z hlavních výsledků voleb. FN bude po nich mít základnu místně zvolených představitelů, kteří budou schopni konkurovat tradičním dvěma dominujícím uskupením v parlamentních volbách. Le Penová výsledek hlasování označila podle agentury Reuters za "základ pro velká budoucí vítězství".

FN před týdnem získala asi čtvrtinu hlasů a počet jejích radních se prudce zvýší z dosavadních dvou. V prvním kole bylo zvoleno osm jejích kandidátů a k nim by se nyní podle průzkumů mělo přiřadit dalších až 108 z celkového počtu 4108 volených radních. V žádné z těchto správních oblastí ale nezískají tolik, aby mohli některou z nich ovládnout.

Sarkozyho koalice zvítězila už před týdnem v prvním kole voleb, když získala nejvyšší počet hlasů. Druhá se umístila FN, kterou předtím průzkumy pasovaly na favorita voleb, a až třetí podle očekávání skončila vládní levice.

Hlasování do departementů bylo testem voličských preferencí před krajskými volbami koncem letošního roku a prezidentskými a parlamentními volbami na jaře 2017.

Francouzský premiér Manuel Valls potvrdil, že UMP a její spojenci volby vyhráli a že socialisté ztratili. Uvedl také, že zisky Národní fronty jsou dokladem pokračujícího zemětřesení na francouzské politické scéně. "Krajní pravice je příliš silná, tyto výsledky jsou výzvou pro všechny demokraty," dodal.

Související