Není většího rasisty, než je pronajímatel bytu či domu. Dává v sázku svůj majetek a ví, že pokud se podnájemník ukáže jako problematický, bude ho stát spoustu času a peněz se s ním zase rozloučit. Ač v normálním životě svobodomyslná duše, v momentu pronájmu se stává nádobou plnou strachu: nechce cizince, protože by se s ním nedomluvil. Nechce studenty, protože jejich příjem kolísá. Nechce lidi se psem, protože pes předchozího nájemníka zničil parkety. A nechce třeba i Romy, ať už kvůli latentnímu rasismu české většiny, nebo proto že to s předchozími romskými podnájemníky prostě dobře nedopadlo. Nic z toho samozřejmě není správné, ale tím nejhorším řešením by bylo se soukromníkovi soudně vlamovat do jeho předsudků, bez zákonné opory testovat jeho stereotypy a nutit ho zpovídat se z nich u soudu. A to přesně dělá nyní ombudsmanka Anna Šabatová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru