Do Prahy v letošním prvním čtvrtletí přijede v meziročním srovnání zhruba stejně zahraničních turistů, tedy kolem jednoho milionu. Odhaduje to Pražská informační služba. Hotely v hlavním městě na začátku roku pocítily pokles počtu Rusů, naopak víc přijelo návštěvníků z Číny, Koreje, Německa či USA. Vyplývá to z ankety mezi ubytovacími zařízeními a subjekty v cestovním ruchu.

"Předpokládáme, že počet turistů v tomto období (1. čtvrtletí) bude podobný jako v loňském roce. V prvních třech měsících roku do Prahy tradičně přijíždí nejméně turistů, loni to bylo přibližně milion hostů," uvedla ředitelka Pražské informační služby Nora Dolanská.

Hotely v Praze v lednu a únoru zaznamenaly úbytek Rusů. "Odliv ruské klientely jsme pocítili v období začátku roku, tedy v čase ruských svátků. Problematickou pro zastoupení těchto klientů se stala zejména požadovaná cena ubytování, která v důsledku událostí v zemi klesla na rovinu, kterou nejsme vždy schopni klientům nabídnout," uvedla Lenka Paníčková z hotelové sítě VI Hotels & Resorts.

Síť CPI Hotels hodnotí zimní sezonu pozitivně. Podle mluvčí Dany Belušové byl největší zájem o kvalitnější ubytování čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové kategorie. Např. u čtyřhvězdičkových hotelů Clarion vzrostla více než o 12 procent průměrná cena za disponibilní pokoj.

"Domníváme se, že za několikaprocentním propadem obsazenosti u tříhvězdičkových hotelů byl nejen pokles příjezdů individuálních turistů i skupin z Ruska, ale také snížení cen u některých čtyřhvězdičkových hotelů, které jsou pro řadu lidí dostupnější, a stáhnou tak často klientelu 'tříhvězd'," dodala Belušová.

Pražská informační služba odhaduje, že oproti loňskému roku letos do Prahy zavítá zhruba o třetinu méně ruských návštěvníků. "Zatímco počty hostů z těchto trhů klesají, jiní přijíždějí ve větších počtech - roste množství turistů z Německa a USA, častěji jezdí Španělé nebo Korejci a Číňané," řekla Dolanská.

"V žádném případě se nedá hovořit o tom, že tato klientela nahradí úbytek Rusů, kteří v hotelu pobývali sedm a více dní. Zmíněná asijská klientela má pobyty jednodenní, maximálně na dva dny," upřesnil ředitel hotelu Olympik Vlastislav Šos.

Loni přijelo do Prahy 5,3 milionu zahraničních turistů, což bylo o 5,5 procenta meziročně více. "Pro rok 2015 očekáváme nárůst příjezdů do ČR cca o tři procenta, v Praze lze očekávat nárůst nad touto hodnotou, tj. cca čtyři až pět procent," uvádí mluvčí CzechTourism Michaela Klofcová. Podíl Prahy na příjezdovém cestovním ruchu v ČR dosahuje 65 procent.

Podle studie PwC Trendy evropského hotelnictví 2015 a 2016 byla průměrná obsazenost pražských hotelů loni nejvyšší od roku 2007, když dosáhla 70,5 procenta. Hoteliéři těží ze slabé koruny.

Letos průměrná cena za pokoj v českém hlavním městě poprvé překoná 2000 korun. Praha se také letos zařadí mezi pět evropských měst s nejrychlejším růstem výnosů na pokoj.