Tvrdý bič na hazard se o rok odkládá, ministerstvo financí nestíhá přípravu monitorovacího systému, který by dohlížel nad hráči. Navíc věc komplikuje posuzování zákona Evropskou komisí. Nový zákon o hazardu včetně změn zdanění nezačne pravděpodobně platit od ledna 2016, ale zřejmě až o rok později. Protihazardní sdružení odklad zákona kritizují.

Úřad Andreje Babiše se ale nevzdal nadějí na vyšší příjem státní kasy z hazardu a připravil alespoň dílčí novelu zákona. Ta od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za jeden den z 55 korun na 110 korun. Novela by měla příští rok přinést do rozpočtu 2,5 miliardy korun navíc. Změny v pátek ohlásil Babišův náměstek pro hazard Ondřej Závodský.

"Potřebujeme ty věci skutečně provázané. Nový zákon by tak měl platit nejpozději od 1. ledna 2017. Bude záležet na délce výběrového řízení a notifikaci EK," uvedl Závodský.

Novela je podle něj záložním řešením, pokud se opravdu zákon nestihne schválit tak, aby platil od ledna 2016. "Pokud se to zvládne do konce roku, bude tento zákon bezpředmětný a bude platit nový zákon," vysvětlil.

Babišovi se tak hroutí jeho původní plán, který počítal s výrazně vyšším zdaněním pro všechny, ale zejména pro provozovatele automatů.

Před Vánoci s velkou slávou oznamoval plán, podle kterého by  sázkové kanceláře a loterie platily sazbu 30 procent a hrací automaty 40 procent. Po necelých dvou měsících couvl - na kurzové sazby měla padat sazba 25 procent, na loterie 30procent a na hrací automaty, 35 procent s tím, že hernám by navíc několikanásobně vzrostly poplatky za přístroje.

Po dalším měsíci vlastně couvá znovu. Babišův resort totiž nestíhá zavést klíčový monitorovací systém hráčů a sázek. Původně měl platit od ledna 2016, dosud ale nemá jasno, jak přesně má systém vypadat, natož aby se budoval. "Věříme, že testovací provoz  nastane v průběhu roku 2016 s tím, že naplno by se měl rozjet nejpozději od ledna 2017," řekl Závodský.

Předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda vnímá informace o odkladu jako negativní. "Zákon je potřeba už dlouho, není proto dobré, že bude odložen," reagoval Svoboda, který je bývalým gamblerem. Podle něj je však i navrhované zpřísnění stále mírné. "Na vládní i poslanecké úrovni se budeme snažit o zpřísnění limitů pro nastavení automatů i celého zákona," dodal Svoboda.

Nový zákon má mimo jiné zakázat hrací automaty v restauracích

Plánovaný monitorovací systém hazardu chce MF vytvořit podle ministra financí Andreje Babiše v rámci transparentního výběrového řízení. Cílem je vytvořit nový informační systém, který umožní zvýšení kontroly výběru daní, sjednocení a zjednodušení dozoru a snížení počtu patologických hráčů. Navíc by měl být propojen s dalšími registry, jako je například registr léčených hráčů nebo databáze ministerstva práce a sociálních věci.

Nový zákon o hazardních hrách by měl mimo jiné zakázat hrací automaty v restauracích, hospodách či u čerpacích stanic. Vzniknout má také zmíněný registr vyloučených hráčů, který hazardní hru nedovolí lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi, závislým hráčům ani lidem v osobním bankrotu. V plánu jsou také limity prosázených peněz za hodinu či měsíc.

Omezen má být také počet provozoven v jednotlivých regionech. Herny a kasina mají být podle plánů ministerstva navázána na počet obyvatel obce i regionu. V obcích s méně než 5000 obyvateli bude pouze jedna herna a kasino bude limitováno minimálně 40 tisíci obyvateli. Pokud tak nový zákon projde úspěšně legislativním procesem, poklesne počet heren o desítky procent.Ministerstvo chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících hazard. Daňové sazby by navíc měly být nově odstupňovány podle typu hry.

Předloni Češi prosázeli 123,9 miliardy korun a na výhrách se jim vrátilo 95,3 miliardy korun. Provozovatelům her tak zůstalo 28,6 miliardy korun, ze kterých platili daně a odvody. Dopady hazardních her jsou podle odborníků vážné. Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti odhaduje, že je v Česku 150 000 problémových hráčů, z toho 40 až 80 tisíc je patologických.