Loni v lednu přišla na čerstvě založený účet dvaadvacetileté Evy Bartošové platba, která v Air Bank rozblikala bezpečnostní kontrolky. Skoro 900 tisíc přiteklo od zahraniční firmy, která proměňuje virtuální bitcoiny ve skutečné peníze.

Mladá žena pracovníkům banky nedokázala původ peněz věrohodně vysvětlit. Až další pátrání odhalilo, že touhle cestou už dříve plynuly miliony. A že v pozadí stojí jistý Tomáš Jiřikovský, kterého předloni amatérští internetoví pátrači spojili s vykradením webového tržiště Sheep Marketplace, na němž se ve velkém obchodovalo právě za vir­tuální měnu bitcoin. Škodu provozovatelé tržiště vyčíslili v přepočtu na víc než 100 milionů korun.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.