Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili v noci na čtvrtek vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu. Nálety saúdskoarabských letadel si podle tiskových agentur vyžádaly oběti mezi civilisty. V metropoli Saná zahynulo při jednom z útoků 13 lidí, včetně žen a dětí.

Jednotkám loajálním prezidentu Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu se podařilo dobýt letiště v jihojemenském Adenu, které bylo dosud v rukou rebelů. Egypt oznámil, že je ochoten vyslat do Jemenu pozemní síly.

Údery odsoudil šíitský Írán. Země podle některých pozorovatelů poskytuje rebelům peníze a výcvik. Chce tak prý dostat Jemen pod svou kontrolu. Teherán to popírá. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl, že údery povedou jen k dalšímu krveprolití. "Uděláme vše pro to, abychom situaci v Jemenu dostali pod kontrolu," řekl.

Hluboké znepokojení nad "očividnou agresí" v Jemenu vyjádřila Sýrie, jejíž vláda je spojencem Íránu. Za "nespravedlivou agresi" údery v Jemenu označilo libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které má podporu Teheránu. Liga arabských států (LAS) naopak vyjádřila operaci podporu.

Nálety se podle agentury Reuters uskutečnily v oblasti Saná a v blízkosti hranice se Saúdskou Arábií. Údery vedli spojenci proti raketové základně kontrolované povstalci či proti hlavnímu letišti v Saná, tvrdí místní. Boje mezi rebely a silami věrnými Hádímu probíhaly na severním předměstí Adenu a v oblasti Húta.

Saúdská Arábie vyslala do akce 150 tisíc vojáků a 100 bojových letounů, uvedla Al-Arabíja; Rijád to ale nepotvrdil. Účelem operace, za kterou stojí koalice asi deseti států, je podle saúdskoarabského velvyslance v USA "hájit legitimní vládu".

Vedle Saúdské Arábie se akce účastní Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Pákistán zvažuje žádost Rijádu o poskytnutí vojáků. Turecko oznámilo, že tažení pod vedením Saúdské Arábie podporuje.

Úřad egyptského prezidenta uvedl, že operací na podporu jemenského prezidenta se účastní egyptské letectvo a námořnictvo. Káhira je v případě nutnosti ochotna vyslat i vzdušné síly, prohlásil šéf egyptské diplomacie.

Saúdská Arábie a Egypt stanou podle nepotvrzených zpráv v čele pozemní operace v Jemenu. Na jemenské území prý spojenci vstoupí po zemi ze Saúdské Arábie a po moři z Rudého a z Arabského moře. Zapojeny prý budou i jiné státy, napsala agentura AP.

Podle Reuters vplula čtveřice egyptských vojenských lodí do Suezského průplavu a zamířila k pobřeží Jemenu, který prý uzavřel velké mořské přístavy.

Americký ministr zahraničí John Kerry telefonoval svým protějškům v Saúdské Arábii i v dalších státech, které se v Jemenu rozhodly zasáhnout. Jejich počínání ocenil. Bílý dům uvedl, že USA poskytují Rijádu logistickou a zpravodajskou podporu, ale přímo se do akce nezapojí.

Hádí v úterý v souvislosti s vyostřující se situací v zemi požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc. Prezident našel v únoru útočiště v Adenu poté, co rebelové ovládli Saná a krátce jej drželi v domácím vězení. Právě obavy z možného útoku povstalců na Aden byly jedním z důvodů pro rychlé zahájení akce. Ta je podle Rijádu odpovědí na Hádího žádost a je v souladu s pravidly OSN a Ligy arabských států.

Panují obavy, že Saúdská Arábie by mohla být zatažena do jemenského konfliktu, který se prudce zhoršuje. Kromě rebelů totiž bojují proti zbytkům vojska věrného Hádímu i jednotky oddané bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi.

Obavy z vyostření situace v regionu dnes vyjádřila Evropská unie. Mezinárodní měnový fond mezitím odložil na neurčito další revizi svého úvěrového programu pro Jemen.