Případ nafty ze státních hmotných rezerv, které má Česko v areálu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe v Německu, je poučením pro budoucnost.

Po jednání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V budoucnu by podle něj měly být podobné zásoby pokud možno skladovány v Česku.

V otázce návratu nafty za více než miliardu korun není podle něj důvod ke skepsi.

Naftu má Česká republika ve skladu firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. S firmou bylo zahájeno insolvenční řízení a předběžný insolvenční správce v lednu neuznal, že nafta patří Česku. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) s rozhodnutím nesouhlasí a věří ve změnu postoje německé strany. Nové rozhodnutí by mohlo být známo v úterý.

"Tyto hmotné rezervy jsou vlastnictvím České republiky, byly pořízeny za prostředky našich daňových poplatníků," poznamenal Sobotka. České úřady podle něj podnikají všechny kroky, aby o ně Česko nepřišlo. Navrhly například svého zástupce do věřitelského výboru, diplomaté problematiku také zmiňují při jednáních se svými německými kolegy. "Rozhodně není důvod, abychom podléhali skepsi," zdůraznil premiér k současnému vývoji.

Podle Sobotky je záležitost "obrovským poučením pro budoucnost", aby tyto hmotné rezervy byly pokud možno skladovány v Česku a u firem, které kontroluje stát. Předseda vlády dodal, že se situací bude zabývat každé zasedání Bezpečnostní rady státu.

Nafta, kterou má Česko v Kraillingu uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě dosahují až 1,8 miliardy korun, jen samotná SSHR přihlásila pohledávky za 1,5 miliardy korun. Zbylou část nárokují celní a daňové úřady.