Na ministerstvu pro místní rozvoj zasahovala ve čtvrtek protikorupční policie, informovala Česká televize. Policejní akce souvisí s předraženou IT zakázkou, potvrdila ministryně Karla Šlechtová.

"V tuto chvíli probíhají úkony trestního řízení, více se nebudu k situaci vyjadřovat," řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jaroslav Ibehej.

Blíže případ nechtěli komentovat ani zástupci ministerstva financí, z jejichž auditní zprávy policie vychází. První náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht pouze řekl, že ministerstvo policii poskytlo podklady k případu, nicméně nepodávalo trestní oznámení.

"Z naší strany probíhal audit na základě požadavku Evropské komise. Dokončili jsme auditní práce a dali jsme zprávu na ministerstvo pro místní rozvoj, které má deset dní na vyjádření," sdělil Wagenknecht.

Audit se podle něj týkal nastavení celého systému, nikoliv konkrétního období, a byl jednou z podmínek pro schválení operačního programu Technická pomoc.

Ministryně Šlechtová uvedla, že zásah souvisí se zakázkou na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020. Zakázku za zhruba jednu miliardu korun získaly v minulém roce firmy Tesco SW a Datasys.

Podle Šlechtové se zásah týká minulého vedení, tedy možná i předchůdců Věry Jourové (ANO). Sama Šlechtová se o policejní akci dozvěděla v ranních hodinách.

Akci dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství. "Mohu pouze potvrdit, že v Praze dozorujeme trestní věc, v níž dnešního dne policie, konkrétně ÚOKFK, zajišťuje důkazy," sdělila vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová.

Mezi lety 2011 až 2013 platilo MMR nejvíc za IT služby

Ministerstvo financí loni nechalo vypracovat audit, podle kterého MMR v letech 2011 až 2013 nejvíce peněz platilo za IT služby, audity a poradenství. Nejvíce peněz z komerčních dodavatelů získala softwarová společnost Tesco SW, která ministerstvu vystavila faktury za 345 milionů korun. Přes 100 milionů korun získaly také firmy S&T CZ (103 milionů korun) a Datasys (101 milionů korun). Z auditu ministerstva financí také vyplývá, že MMR z pohledu výdajů na telekomunikační služby patří k úspornějším resortům.

V souvislosti s MMR se na začátku letošního roku psalo také o obvinění bývalého ředitele odboru na ministerstvu Vladislava Kovala, který si údajně řekl o úplatek od firmy, která s resortem spolupracovala. Ministerstvo na něj podalo trestní oznámení. Koval byl ještě v lednu ostravským zastupitelem za ANO. Z hnutí však byl hned po vypuknutí kauzy vyloučen, vzdal se také dvou mandátů v zastupitelstvech města.

Koval tvrdí, že svým jednáním, při němž si podle policie řekl o úplatek, pouze cíleně testoval, jestli zástupce firmy na korupční nabídku přistoupí. Pokud by prý kývl, ministerstvo by s firmou přestalo obchodovat. Nikomu z vedení ministerstva ale o své údajné akci neřekl. Koval později zástupci firmy zavolal, že už žádné všimné nechce, v té době ho už ale policisté delší dobu odposlouchávali.

Související