Uzavřením manželství vzniká manželům ze zákona společné jmění, které zahrnuje vše, co oba, případně jeden z nich, nabudou za trvání manželství. Toto vymezení však skrývá mnoho výjimek a modifikací, díky kterým lze případné nepříznivé dopady společného jmění výrazně omezit.

Vymezení společného jmění

Společné jmění zahrnuje nejčastěji příjmy ze zaměstnání, zisk z výlučného majetku jednoho z manželů či podíl v obchodní společnosti nebo družstvu, pokud se některý z manželů stal společníkem nebo členem družstva za trvání manželství. Ze společného jmění zákon vyjímá především věci osobní potřeby, tedy oblečení, hygienické potřeby, sportovní vybavení či náhradu nemajetkové újmy na přirozených právech. V úvahu připadá i majetek, na jehož získání se druhý z manželů nemohl podílet, kdy jde typicky o darování či dědění.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.