Radim Neubauer vystřídal na začátku roku v čele Notářské komory ČR Martina Foukala. "Notářství má být ze své podstaty konzervativní. Neznamená to ale, že je uzavřené. Musí být otevřené novým potřebám společnosti, občanů i firem a dokázat na ně reagovat při zachování všech principů, které z notářství dělají notářství," říká nový prezident, jinak notář sídlící v Kaprově ulici na Praze 1 a dosavadní šéf Notářské komory hlavního města Prahy. 

V čem by se mohlo české notářství ze zahraničí inspirovat?

Na Slovensku si lze vzít příklad z veřejné evidence notářských zápisů a ověřovaných podpisů, kde si lze ověřit, že byly konkrétní úkony skutečně provedeny. V Německu a Rakousku pak fungují notářské instituty, které zajišťují notářům odborný právní servis.

Vyšlo nové číslo

V březnovém čísle Právního rádce si dále přečtete:

Technické změny NOZ ano, obsahové ne, vzkazují právníci napříč profesemi

Daňové přiznání podnikatelů: pozor na nepřiznané příjmy i špatné zahrnutí výdajů

Komu prospěje místní příslušnost exekutorů?

Institut nespolehlivého plátce DPH

Co znamená německá minimální mzda pro české podnikatele?

Magazín si můžete předplatit v našem e-shopu

 

Co by se vám líbilo do budoucna? Co v zahraničí funguje a Česká republika by se tím měla inspirovat?

Převody nemovitostí za účasti notáře. Není to sice nic nového, na západě to tak ale standardně funguje. U nás může napsat smlouvu o převodu nemovitosti kdokoli, pak ji posuzuje pouze katastrální úřad a neposuzuje přitom ani právní stránku věci. Historicky přitom právě toto spadá do působnosti notářů. V zahraničí je rovněž běžné, že notáři vybírají pro stát daň z převodu nemovitosti. Česká republika na výběr řady daní rezignovala, protože pro ni není efektivní. Výběr stojí více, než se vybere. Pokud by notářství státu nabídlo, že toto za něj zprocesuje, bylo by to jistě ve prospěch lidí, pokud jde o právní služby, tak i ve prospěch státu, pokud jde o příjem peněz.

Říkáte tedy, že by z vašeho pohledu mělo být povinné uzavírat smlouvy o převodu nemovitosti před notářem. Je to tedy něco, čeho byste chtěl dosáhnout?

Jsem si vědom toho, že je to politická otázka. Jako komora jsme pouze schopni argumentačně podpořit názor, že tato úprava má smysl, a ukázat v zahraničí, jak tato úprava funguje. My jsme schopni tuto službu zajistit, jak se rozhodne stát, už ale neovlivníme.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.